Новата суперјахта ќе биде вистинска подморска тврдина | Погледнете зошто чини милијарди евра

228

Во свет каде што луксузот нема граници, царството на суперјахти е на пат да нурне во нови длабочини – буквално.

Австриската компанија Migaloo го постави својот нишан на дното на океанот, откривајќи ги плановите за, како што ја нарекува, „една и единствена приватна подводна суперјахта во светот“.

Ветувајќи невиден спој на луксуз и поморска авантура, „воденото чудо“ наречено M5 е подготвено да го редефинира концептот на екстраваганција на отворено море. Ќе може да нурне 250 метри под површината на океанот и да остане потопен до еден месец.

Австриската компанија на тој начин го нуди ултимативното бегство за остроумната елита. Очигледно поминаа деновите на подрумите на милијардерите. Богатите сега можат со стил да ги истражуваат длабочините на океаните. Со неверојатна должина од 165,8 и ширина од 23 m, M5 може да помине околу 15.000 km со брзина на површината до 20 јазли.

„Заштита над воено ниво“

Сепак, како што истакнува Migaloo, приспособувањето е клучно. Сопствениците имаат карт бланш (неограничено овластување) за да го прилагодат пловилото по нивен вкус, од надворешен стил до внатрешен дизајн.

Верен на етосот на екстравагантноста на суперјахтите, M5 е опремен со низа удобности погодни за членови на кралско семејство. Од хелиодромот и базенот до бањата, теретаната, киното, уметничката галерија и просторот за забава со диџејска кабина.

Секој луксуз што може да се замисли е на дофат на сопственикот, со балон со топол воздух и единица за хранење на подморските ајкули додадени во садот, што гарантира дека ниту една желба нема да остане неисполнета.

Сепак, во средината на уживањето, безбедноста останува најважна. Migaloo се здружи со американската компанија SAFE за да обезбеди сопствени безбедносни системи, ветувајќи „надвор од воената заштита“ за она што тие го опишуваат како „приватна подморска тврдина“.

Кој сепак ќе го купи тоа?

Со таквото богатство доаѓа висока цена. Иако специфичните трошоци варираат во зависност од приспособувањето, проценките за M5 започнуваат од огромни 2 милијарди долари (1,87 милијарди евра), без да се вклучи одржувањето. Сепак, за малкумината елита кои бараат крајно поморско искуство, таа цена може да биде само капка во море.

Технологијата со која ќе се гради М5 се заснова на докажани методологии од моторни јахти и подморници, обезбедувајќи безбедност и изводливост. Сепак, останува прашањето: „Кој има толку длабоки џебови за да ја оживее таа подводна тврдина?“.

Иако концептот на луксузни подморници не е сосема нов, храбрата визија на Migaloo ги поместува границите на поморската екстраваганција. Со претходните потфати кои ги привлекуваат насловите, како што е приватниот пловечки остров Kokomo Ailand, концептот М5 генерира и љубопитност и шпекулации.

Дали ќе заплови во реалност или ќе остане само фантастичен сон?

Времето ќе покаже, но за оние кои сонуваат за водени авантури, никогаш не е рано да почнат да штедат.