Неколку моменти каде с*ксот е корисен

139

Интимни милувања се некои од најпознатите пријатни емоции што ни се случуваат.

Дали знаете дека редовниот секс може да ги олесни некои болести и да го намали ризикот од одредени болести?

Неговата честа практика има голем број на предности за физичко и ментално здравје.

За здраво срце

Редовниот секс ќе помогне во зајакнувањето на срцевиот мускул. Ова за возврат ќе го намали ризикот од развој на кардиоваскуларни болести.

Олеснување на главоболки

Практикувањето на секс е многу ефикасно против главоболки. Кога ќе се занесете во интимни милувања, вашето тело го ослободува окситоцинот. Исто така се стимулира синтезата на ендорфин, што значително ги опушта мускулите и ја ублажува болката.

Силен антидепресив

Сексот може да ја подобри вашата самодоверба и се смета за природен антидепресив. Докажано е дека луѓето кои имаат редовен секс се повеќе се смешкаат и успеваат.

Со несоница

Ако страдате од несоница или одеднаш сте се разбудиле во текот на ноќта и не можете да заспиете – правете секс. Сексот го релаксира телото и помага да спиете подобро со ефикасно ослободување на несоницата.

За настинки

Верувале или не, сексот е природен лек за настинки и сезонски заболувања. За време на половиот акт, телото ослободува антитела кои можат да се борат против секаков вид вирус кој го напаѓа имунолошкиот систем.

Тоа го олеснува преоптоварувањето на мускулите

Истакнати мускули, тежок тренинг во салата? Еден од најефикасните начини за опуштање на мускулите е како да имате секс.

За сјајна кожа

Ако сакате да имате здрава и сјајна кожа, го одложувате процесот на стареење, редовно сексот.

Во случај на уринарна инконтиненција (несакана загуба на урина)

Редовниот секс ефикасно се бори со уринарни инконтиненција, помагајќи за зајакнување на карличните мускули и случајно спречување на испуштање на урина. Уринарна инконтиненција е состојба која се јавува кај двата пола.

Го намалува ризикот од рак на простата

Честиот секс е важен за здравјето на мажите, бидејќи го намалува ризикот од рак на простата. Редовните оргазми можат да го спречат појавувањето на тумори во простатата.

Рак на дојка

Покрај ракот на простата, сексот може да го намали ризикот од развој на рак на дојка. Дури и стимулирање на брадавиците за време на љубовната игра може да помогне да се ослободи окситоцинот кој може да ве заштити од овој тип на рак. Окситоцинот исто така се излачува и во други стимулации на дојка – доење, па затоа се верува дека жените кои не дојат се изложени на поголем ризик за болеста.