Најдолгиот лет на светот сега е уште подолг

940

Најдолгиот патнички лет во светот пред пандемијата траеше дури 18 часа, што се сметаше за предизвик на оние кои се осмелија да го резервираат.

Сепак, на 23 март, пандемијата не само што го прекина тој лет, туку и најактивните летови низ целиот свет.

Сега, сепак, светот е подготвен да полета повторно. Летовите, како што е најавено од Сингапурската авиокомпанијата, треба да започнат повторно на 9 ноември меѓу Сингапур и Њујорк. Има само една разлика. Аеродромот во САД ќе биде префрлен од Њуарк (Њујорк) на JFK. Тоа значи дека растојанието сега ќе биде уште поголемо, всушност 9.536 милји, пишува „Travelmagazine“.

Трансферот на друг аеродром во Њујорк ќе и овозможи на компанијата полесно да го транспортира товарот што го придружува овој лет, се вели во соопштението на компанијата. Иако бројот на патници се намалува, авиокомпанијата „предвидува значителна побарувачка за летот“, вклучително и „фармацевтски, електронски и технолошки компании“.

Неизвесно е колку редовни патници ќе има на овој лет.

Во моментов на посетителите не им е дозволен влез во Сингапур, освен за постојани жители, оние кои имаат визи за престој или патници од земји кои се квалификуваат за „Патека на патување со авион“ (Австралија, Брунеи, Нов Зеланд и Виетнам). Некои провинции на Кина, Малезија, Јапонија и Јужна Кореја можат да патуваат на работа, доколку се спонзорирани од компанија од Сингапур.

Летот ќе лета три пати неделно, користејќи го Ербас А350-900 со 187 економски места, плус 24 премиум економски и 42 деловни класи.

Бавно закрепнување

Сингапур ерлајнс продолжи со директните летови од аеродромот Чанги до Лос Анџелес во текот на целата пандемија. Авиокомпанијата вети дека „ќе продолжи да ги анализира своите летови кон Соединетите држави“ за да ја процени зголемената побарувачка за авионски патувања во услови на тековно опоравување од пандемијата COVID-19.

Летовите од Сингапур до JFK ќе траат 18 часа и 5 минути, додека JFK до Сингапур ќе трае 18 часа и 40 минути поради ветерот. Екипажот ќе носи очила, ракавици и маски, а патниците ќе мора да носат маски, освен кога јадат и пијат.