Маска за лице со тиква

236

Тиквата е исклучително корисна, а во најубавите есенски денови имаме можност да ја искористиме неа и за убавина.

Таа содржи ензими и киселини, кои ги зајакнуваат регенеративните својства на клетките и остават потоа свежа и мека кожа.

Витамините А и C помагаат за превентивната заштита од воспаленија, а цинкот во семињата е добар за дами со кожа, подложна кон акни.

Покрај сето ова, тиквата е докажана како идеална состојка за маските за лице кај дами кои страдаат од хиперпродукцијата на лојните жлезди.

Токму поради сите овие позитивни влијанија, претставуваме една тестиран рецепт за маска за лице, од која сигурно ќе бидете задоволни.

Потребно

  • ¼ чаша пире од тиква
  • ½ лажичка куркума во прав
  • 1 лажичка мед

Подготовка 

  • Измешајте ги сите состојки на едно место. Измешајте добро, додека добиете хомогена смеса. Нанесете тенок слој на кожата и оставете да дејствува барем за 10 минути. Откако времето ќе помине, исплакнете го лицето со млака вода.
  • Куркумата во прав помага да заличикожата и лекува секакви воспаленија по неа поврзани со акни.
  • Медот хидрира и штити од црвенило и иритации.