Крофни по рецептот на баба

658

Крофни со шеќер во прав или пак полнети со омилениот џем, а можеби и со крем од ванила или чоколада … Изборот е ваш!

Потребно

 • 750 гр брашно
 • 100 мл масло
 • 4 лажици шеќер
 • 1 јајце
 • 1 жолчка
 • 500 мл млеко
 • 40 гр свеж квасец
 • малку сол
 • масло за пржење
 • 1 ванилин шеќер
 • шеќер во прав, за посипување

Подготовка

 • Квасецот растопете го во 100 мл млако млеко со малку шеќер и малку брашно во него. Оставете го на топло место да нарасне.
 • Во меѓувреме изматете ги јајцата со остатокот од млекото, шеќерот и малку сол. Додадете го стасаниот квасец, па полека додадете ги брашното и маслото со постојано мешање со дрвена лажица.
 • Тестото оставете го да стои на топло место додека двојно не нарасне. Потоа развлечете го со дебелина од околу 1 см и со чаша или модла вадете крофни.
 • Оставете ги да стојат уште половина час, а потоа пржете ги во врело масло.
 • Готовите крофни посипете ги со шеќер во прав во кој сте го измешале ванилиниот шеќер.