ИЗЈАВИ ! Франција 39:29 Северна Македонија

258

Коментари на Селекторот на Македонија, Кирил Лазаров и голманот Никола Митревски откако Франција ја победи репрезентацијата на Македонија со 39:29 во прелиминарното коло во групата А на MERKUR SPIEL-ARENA.

Кирил Лазаров (МКД) – главен тренер

За поразот од Франција:

„Тие заслужија да победат, тие се најдобри во светот. Се боревме; не сме задоволни од нашите момци, тоа не беше доволно. Не сум задоволен бидејќи губиме. Заслуживме да загубиме со шест или седум гола разлика“.

Во следното коло:

„Имаме денови да се подготвиме за Германија. Немаме доволно среќа да бидеме во група со Франција и Германија, но тоа е нашата среќа.

Никола Митревски (МКД) – голман

За играта:

„Почнавме навистина добро, можевме одлично да се одбраниме и да постигнуваме голови по планот што го зацртавме. За жал, ја пропуштивме можноста да поведеме од три гола и направивме премногу грешки потоа. А кога правиш грешки против толку силен тим, тогаш ја плаќаш целата цена“.

Колку е тешко да се игра против Франција:

„Ние кажавме и претходно, Франција е една од најдобрите селекции во светот. Успеавме да ги гледаме во очи 20 минути и тоа е нешто на што можеме да се надоврземе за во иднина. Но, тие имаат толку многу решенија на клупата, толку многу искуство, што е тешко да се следат 60 минути“.

За играње на полн стадион:

„Тоа е чест, и навистина се трудев најмногу да уживам. Сосема е различно од она на што сме навикнати, бидејќи трибините се толку далеку од теренот. Но, ова е навистина нешто што ќе го паметам до крајот на мојата кариера“.