Има ли магична формула за среќен брак?

1535

Пред неколку векови бракот навистина бил доживотен. Разводите биле забранети и сметани за срам.

Денес венчавањето на две лица пред законот се случува со помош на една хартија, а раскинувањето на сојузот исто така. Паровите не страдаат од предрасуди (во повеќето случаи) и не се двоумат да го прекинат бракот, кога не се чувствуваат добро.

Од друга страна стана модерно живеењето под еден покрив и создавање на деца без да се легализирани односите помеѓу двајца луѓе. Причината е дека младите не веруваат во бракот, бидејќи крај нив има десетици примери за тоа колку кревок и нестабилен е тој.

И сепак има ли како тој да биде вечен?

Неодамнешно британско истражување во кое учество зеле 1.000 парови, покажува дека ако партнерите спијат голи, се посреќни во врската со другиот. И тоа не е единствениот “рецепт” за успешен брак!

Двојните средби

Психолозите од Универзитетот во Мериленд тврдат дека излегувањето во парови ја подобрува комуникацијата и ги намалува тензиите меѓу партнерите.

“Паровите со врзани пријатели имаат среќна и долготрајна врска / брак”, тврди професорот Џофри Грид.

Одделни бањи

Актерката Џоан Колинс се омажи пет пати, па таа е вистински експерт за темата за бракот.

“Постојат правила за животот со Џоан Колинс. Никогаш не ја делам бањата! “, Призна 81-годишната актерка. Таа ги советува уште паровите да не се мешаат во професионалниот живот на другиот.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.

Продолжува на страна 2