Храна која предизвикува лошо расположение

1264

Доколку понекогаш ви се случува да не се чувствувате добро или едноставно сте лошо расположени, имајте на ум дека тоа може да биде последица од исхраната.

Некои намирници можат негативно да влијаат врз расположението. На пример, како што чоколадото предизвикува чувство на среќа, така постојат и намирници кои го предизвикуваат лошото расположение.

Дознајте кои се тие!

Алкохол

Додека алкохолот може да биде добар за вас, особено црвеното вино, премногу често консумирање може да ве тресне од земја.

Додека го пиете, се чувствувате весело, но вашиот мозок е зафатен со работа, бидејќи алкохолот го поттикнува да произведува хормони кои го зголемуваат чувството на стрес и вознемиреност. Како депресив, алкохолот го намалува серотонинот, хормонот „се чувствувате добро“, и влијае на нервниот систем, а сето тоа може да доведе до лошо расположение.

Шеќери

Иако можат да имаат добар вкус, кога станува збор за шеќерите, работите не остануваат долго слатки. По почетниот висок и неизбежен пад, се зголемува чувството на вознемиреност, раздразливост и депресија. Исто така, тоа може да ја спречи способноста на телото да се бори против стресот, што му отежнува да се одмори и разлади.

Кафе

Кофеинот што се наоѓа во кафето го менува нашето расположение со тоа што влијае на хормоните, функцијата на невротрансмитерот и нервната сигнализација се работи што можат да не остават да се чувствувате малку без врска. Исто така, може да ги зголеми чувствата слични на вознемиреност со зголемување на отчукувањата на срцето, и ќе ве натера да се чувствувате необично.

Диетални пијалаци

Диеталните пијалаци содржат аспартам, вештачки засладувач, кој ја содржи аминокиселината фениаланин, која повремено го намалува лачењето на серотонин, хормонот на среќа. Затоа, кога сакате да се расоните или расположите, тогаш напијте леден чај, наместо детален пијалак.

Житарици

Не се сите житарици лоши. Тоа што треба да го избегнувате се мусли или житни чоколатца кои содржат шеќер. Со внесувањето на оваа храна, вие го зголемувате нивото на шеќер во вашиот организам, а по тоа следува намалување на енергијата, со што се менува и вашето расположение.

Продолжува на страна 2

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.