Храна која не ви помага да ослабнете

531

Ако се обидувате да изгубите тежина, веројатно сте се запрашале кои видови на храна би можеле да ви помогнат да ги постигнете вашите цели.

Има толку многу информации со кои сме бомбардирани од сите страни, што едноставно не знаеме од каде да почнеме кога станува збор за слабеење.

Регистрираната диететичарка со долгогодишно искуство, Мелиса Митри на порталот Eat This Not That сподели листа на намирници кои се познати како диетални намирници, а всушност го предизвикуваат спротивното, тие само предизвикуваат вишок килограми.

Диетален јогурт

Диететскиот јогурт е популарен меѓу сите кои сакаат да го намалат внесот на калории и да ги симнат несаканите килограми.

Иако теоретски звучи добро бидејќи овој тип на јогурт содржи помалку калории, масти и шеќер од обичниот јогурт, тој всушност често е повеќе обработен и содржи многу повеќе вештачки состојки кои исто така додаваат тежина.

Покрај тоа, тoa се масти, кои ги има многу малку во диеталната опција, и се корисна хранлива материја кога се консумираат во умерени количини и ни помагаат да се чувствуваме сити подолго време. Доколку сакате јогурт, диететичарот вели дека е многу подобро да ја изберете обичната верзија отколку диеталната верзија.

Зелен чај

Зелениот чај често се карактеризира како магичен пијалок за слабеење. Иако има многу здравствени придобивки, претходните истражувања покажуваат дека има минимален ефект врз слабеењето.

Не е штетно да пиете шолја зелен чај секој ден, но голема е веројатноста дека нема да ослабете благодарение на него.

Оризови крекери

Иако тие сами по себе се многу нискокалорични, тие всушност имаат малку хранливи материи.

Прилично е сигурно дека ќе ви треба голема количина од овие закуски за да се чувствувате дури и оддалеку сити, со што ќе ја поразите нивната цел за губење на тежината.

Газирани пијалоци без шеќер

Ако сте зависни од газирани пијалаци, можеби изгледа како добра идеја да ги пиете нивните диетални верзии наместо обичните.

Сепак, повеќето истражувања покажуваат дека пијалоците со вештачки засладувачи можат да ја зголемат желбата за шеќер и на тој начин само да придонесат за вишок килограми.

Протеински барови

Протеинските барови, исто така, изгледаат како здрава и удобна закуска, но повеќето од нив се богати со калории, масти и додадени шеќери кои поттикнуваат зголемување на телесната тежина.

Доколку веќе купувате протеински барови, експертите сметаат дека е подобро да имате што повеќе природни состојки. Тие исто така нагласуваат дека не се препорачува премногу често да се јадат протеински барови.

Кокосово масло

Веројатно сте слушнале дека многу нутриционисти препорачуваат да се користи кокосово масло наместо сончогледово или маслиново масло.

Сепак, тоа не е толку добра опција. Ова масло често се промовира како сојузник во согорувањето на мастите, но е богато со заситени масти, па може само да го подигне нивото на холестерол.