Генијалните Јапонци | 5 паметни „пронајдоци“ на кои остатокот од светот им се восхитува – или им завидува | Фото/Видео

1111
Проѕирен тоалет

Од тоалети со паметни стакла до улични машини каде може да се купи храна како од ресторан, Јапонците го воодушевуваат светот со малите изуми кои го олеснуваат секојдневието…

Комбинацијата на напредна технологија, внимание на деталите, како и почитување на бонтон за Јапонците во голема мера ја подобрува рутината на патување со воз, одење на шопинг или барање брза, но здрава храна.

Проѕирен тоалет

Јапонските тоалети се како вкрстување помеѓу компјутерска игра и џубокс, кои нудат низа специјални ефекти – од лажно плакнење и загревање на даската до музика, за да можете во мир да се олесните. Освен тоалетна хартија, некои тоалети имаат и минијатурна верзија за да можете да го чистите и екранот на мобилниот телефон – хигиената е на прво место!

Кога станува збор за тоалетите, еден од куриозитетите што би можеле да ги сретнете на улиците и парковите во Јапонија се тоалетите направени од шарени, паметни стаклоиа кои се проѕирни кога се слободни, а стаклото автоматски се замаглува кога се зафатени, т.е. внатрешноста. Причината за тоа е што можете да ја проверите чистотата на тоалетот во минување.

Корисни бањи

И додека некои работи во Јапонија се автоматизирани до најмали детали, други не бараат напредна технологија. Една од нив е стара над 300 години, а станува збор за еден вид бања која користи топла вода под песокот на плажа за убавина и здравје.

Имено, доколку шетате по јапонските плажи, особено по популарната плажа Ibusuki, ќе ве дочекаат само човечки глави кои ѕиркаат од песокот.

Јапонија е исто така дом на многу природни извори со топла вода, а традицијата на уживање во топли бањи трае засекогаш. Ритуалот на капење без костим за капење во топла заедничка бања не е за оние со слабо срце, но штом ќе ги разработите нервите, onsen бањите можеби ќе ви се допаднат.

Воз, но подобар, побрз и поудобен

Tokaido Shinkansen е една од најпознатите железнички линии во светот. Првиот супербрз воз помина низ него во октомври 1964 година, а јапонските возови се познати насекаде низ светот по нивната точност и брзина. Возовите на Tokaido Shinkansen се поврзани со сензори за земјотрес. Ако се открие посилна сеизмичка активност, системот автоматски го исклучува напојувањето и ги активира сопирачките за итни случаи, поради што возот запира.

Освен тоа, јапонските железници јасно укажаа на правила на однесување, кои покрај гласното ѕвонење на мобилните телефони и разговорите, вклучуваат и забрана за консумирање храна и пијалоци – освен вода. Храната е дозволена само на подолги релации, а се подразбира дека ќе избегнувате јадења со интензивни мириси. Нема да останете гладни на подолги релации, убаво спакуваната и примамлива храна не е скапа.

Некои возови имаат специјални вагони само за жени, а интересно е и како Јапонците чекаат во редици за да влезат во возот благодарение на линиите кои јасно покажуваат каде да се застане.

Ручек од автомат

Во Јапонија, нема ништо што го нема во улични автомати. Покрај вода, кафе, сокови, грицки и слатки, со притискање на копче можете да добиете и квалитетен замрзнат ramen или свежо послужени, топли јадења како помфрит, dim sum, тестенини или топла супа.

Ќе најдете автомати со храна најчесто на железнички и автобуски станици. Исто така, има автомати со само еден вид храна, како банани, ако ви треба дневна доза калиум, или домати, јајца… Списокот на храна и предмети кои не сме навикнати да ги гледаме во автоматите вклучува свежо испечени пуканки, рибја чорба, цвеќиња, чадори – или изненадувачки предмети кои се главно непотребни ситници, но ако имате среќа можете да добиете и нешто вредно.

Колички на дофат на раката

Јапонците се вистински шампиони во дизајнирање мали нешта кои го олеснуваат животот. Меѓу нив има и колички за бебиња кои можете да ги изнајмите на аеродромите за да не мора да пешачат од терминал до терминал. Практични се и за спиење или кога треба да го нахраните детето. Често ќе најдете колички кои можете да ги позајмите во супермаркетите, па дури и во некои забавни паркови.