Дали сте под стрес? Ова ќе ве смири, еве како

164

Веројатно мислите дека црвените пиперки се уште еден зеленчук? Погрешно, црвената пиперка е „супер“ зеленчук со цела листа на придобивки.

Кога сме под стрес, нашето тело лачи високо ниво на стресни хормони. Внесувањето на витамин Ц помага во намалување на овие хормони.

Најзначајната придобивка од црвените пиперки е нивното ниво на антиоксиданти. Иако немаат ист антиоксидантен профил како боровинки или акаи, една црвена пиперка содржи двојно поголем внес на потребниот дневен витамин Ц.

Антиоксидансите, како и витаминот Ц помагаат во заштитата на клеточната ДНК од слободните радикали.

Црвените пиперки се богати со витамин Б, кој е неопходен за организмот да го контролира стресот.

Нашето тело користи витамин Б6 за да пренесува невротрансмитери и да гради ДНК. Витамините од групата Б се важен дел од нашата исхрана, а јадењето една црвена пиперка на ден обезбедува доволна дневна доза за намалување или елиминирање на стресот.

Црвените пиперки содржат и половина од препорачаната дневна доза на витамин А и ¼ од дневна доза на витаминот Е. Заедно, сите состојки на црвената пиперка помагаат во одржување на здрав имунолошки систем.

Иако една пиперка нема да ги задоволи сите ваши дневни, нутриционистички потреби, тешко е да се најде зеленчук што е толку моќен што може да го намали нивото на стрес со еден залак.

Меѓу другото, предноста на црвената пиперка е тоа што може да се подготви на различни начини. Можете да ја јадете сурова, варена, печена. Но, ако ја готвите, не користете високи температури, бидејќи тие можат да го уништат неговиот нутритивен состав.

Анти-стресен супер брз smoothie

Смутињата се брзи, забавни и не бараат премногу состојки, а нивната кремаста текстура е здрава алтернатива на кремастите пијалоци од кафе. Тие не само што го зголемуваат нивото на енергија, туку ја задоволуваат и желбата за слатки. Пробајте ги овие моќни смутиња за да ја намалите дневната доза на стрес.

Црвено smoothie

1 средна банана
1 чаша свеж ананас
½ чаши исечени црвени пиперки
2 чаши замрзнати шумски бобинки
1 чаша вода

Експлозија со боровинки

½ чаши боровинки
1 ½ чаша исцеден сок од портокал или грејпфрут
½ излупено авокадо
1 лажичка мед
свеж спанаќ (количина по желба)
¼ чаши мраз

Анти-стресни состојки: витамин Ц, бета-каротен, железо, витамини од групата Б.

Зелена кралица

1 банана
1 чаша исечен кељ
½ излупено авокадо
Јогурт
½ чаши боровинки
1 чаша бадемово млеко (или друго ако сакате)
½ чаша мраз

Антистресни состојки: витамин Ц, витамин Б, железо, калциум, калиум