Брокула салата со портокал

1517

Потребнo

 • 200 г брокула, варена
 • 200 г пушена сланина
 • 100 г портокал, сецкан на коцки
 • 200 г кашкавал на коцки
 • ½ глава кромид, сецкана
 • 1 лажица мајонез
 • 1 лажица маслиново масло
 • ½ лажица оцет
 • Сол
 • Црн пипер
 • 30 г суво грозје

Подготовка

Испржете сланина на силен оган во длабока тава. Нека потемне. Брокулите сварете ги во тенџере.

Исечете ги сите зеленчуци, како и портокалите. Измешајте ги во голем сад. Додадете ја сланината, оревите и сувото грозје.

Одделно подгответе дресинг од маслиновото масло, мајонезот, оцетот и зачините.