Американски историчар тврди | Вистината за Area 51 не е онаа за која многумина мислат

1390
Фотографија, направена за време на лет U-2 во 1957 година, од лансирната рампа за ракети R-7 во центарот за тестирање на ракети Tyuratum.

Во срцето на пустината во американската држава Nevada, постои таен центар на историјата и шпекулациите – Област 51 (Area 51).

Американски историчар открива тајни, ги разоткрива митовите и ја расветлува вистинската приказна зад овој енигматичен воен објект.

Мистеријата околу таканаречената Area 51 во САД опстојува поради нејзиниот статус како високо класифициран воен објект.

Дури во 2013 година американската влада официјално го призна постоењето на Area 51. Откритието е резултат на документите објавени преку барањето овозможено со американскиот Закон за слобода на информации – канал преку кој граѓаните на САД можат да добијат владини информации.

Тоа барање ги откри претходно доверливите детали на CIA за историскиот развој и тестирањето на шпионскиот авион U-2, наведувајќи ја Area 51 како полигон за тестирање.

Како авторитет за историјата на националната безбедност, јас сум добро упатен во обемната историја на тајните околу Area 51. Значајно е што овие тајни не вклучуваат вонземјани, пишува Christopher Nicols, професор по историја на Ohio State University, за Science Alert.

Локација и позадина

Сместена во оддалечена област во јужна Невада, приближно 160 км. од Las Vegas, базата вообичаено наречена Area 51 се наоѓа во опсегот за тестирање и обука на американските воздухопловни сили во Nevada, во рамките на поголем воен опсег наречен Nellis.

Area 51 служи како локација за тајни владини операции. Нејзиниот аеродром е познат како Homey Airport, а објектот често се нарекува и Groom Lake, област во непосредна близина на аеродромот.

Историски контекст

За време на раните години на Студената војна, и САД и Советскиот Сојуз го следеле технолошкиот напредок за стратешка надмоќ. Значајните научни достигнувања биле чувани во тајност како прашање на националната безбедност. Надзорните технологии одиграле клучна улога во разбирањето на противничките дејства, поттикнувајќи го развојот на тајните иновации во авионите и оружјето.

Централно место во оваа приказна е американскиот шпионски авион U-2, способен за извидување на голема височина, истакнува Nicols. Избран во 1955 година, Area 51 бил негов полигон за тестирање поради неговата оддалечена локација. Таму биле тестирани и други тајни авиони, како што се А-12 и „стелт“ ловецот Ф-117.

Area 51, локација.

Шпекулациите и улогата на тајноста

Контроверзноста и шпекулациите за Area 51 се зголемиле во 1950-тите и 1960-тите поради нејзината тајност, уникатните модели на летови на експерименталните пловни објекти и вонземјанските теми распространети во медиумите од Студената војна, објаснува Nicols.

Тајноста на владата ги поттикна теориите на заговор, сугерирајќи дека се урнале вонземјански вселенски бродови и вмешаност на вонземјани, додава американскиот професор по историја.

И покрај една деценија на признавање, Area 51 останува надвор од границите на јавниот и воениот воздушен сообраќај. Децениската тајност поттикна шпекулации и заговори, вклучувајќи тврдења за вонземски експерименти и вработување во воен објект кој се наоѓа таму.

Разбивање на митови

Повеќекратните видувања на НЛО се усогласени со распоредот на летови на класифицирани авиони. Во Area 51 биле тестирани експериментални авиони, прототипови на беспилотни летала и други технологии, објаснувајќи голем број необјаснети феномени.

Nicols нагласува дека историскиот запис го открива земното потекло на необичните појави на локалитетот.

На крајот, тој вели дека мистичноста на Area 51 е резултат на класифицирани воени операции, а не на вонземска активност.

Повеќе на оваа тема 

Озлогласената американска тајна / Поранешен воен оперативец и агент на ЦИА ја открил „вистината“ за вонземјаните | Видео