8 навики кои го “осакатуваат” вашиот пенис

1302

Кој не сака да биде „бог во сексот„ и да има работен и пргав пенис?

Можеби мислите дека најдобро се грижите за вашиот алат, но личната хигиена и сексуалното ослободување се далеку од тоа што му е потребно.

Веројатно ќе треба да промени некои од навиките кои без да сфаќатему пречат на либидото, го убиваат квалитетот на спермата и дури може да ви ја одземат ерекцијата!

Водите седечки животен стил

Многу сексолози и здравствени експерти тврдат дека редовното вежбање и вежбање го подобруваат сексуалниот живот. Оние кои се повеќе пасивни често страдаат од намалено либидо и проблем со ерекција.

Пушите

Студија објавена во British Journal of Urology, открива дека 20% од учесниците во 8-неделна програма за откажување од цигарите признаваат дека се соочуваат со еректилна дисфункција. И 75% од оние кои веќе се исчистиле од никотинот од нивната крв имале поцврста ерекција и повеќе возбуда.

Имате лоша хигиена на забите

Врската помеѓу двете нешта изгледа чудно, но истражувањата покажуваат дека ако мажите имаат еректилна дисфункција, нивните шанси да имаат заболување на непцата се многу високи. Кај непца што крварат се среќаваат седум пати почесто кај мажите со еректилна дисфункција, бидејќи бактериите во устата можат да поминат низ вашето тело и да влијаат на крвните садови во пенисот.

Спиете малку

Во случај на несоодветен сон, нивото на тестостерон паѓа. Доживувате постојан замор и исчезнува тонусот на мускулите. Сето ова влијае на пенисот.

Немате доволно секс

Истражувањето објавено во списанието American Journal of Medicine тврди дека шансата за еректилна дисфункција се покачува двојно, ако не правите секс барем еднаш неделно. Најдобрата опција е да се направи 3 пати во рок од 7 дена.

Вие не сакате лубеница

Лубениците се едни од најдобрите извори на цитрулин-аргинин – состојка која помага да се подобри сексуалната функција на вашето тело. Ги зголемува нивоата на азотен оксид во телото и може дури и да лечи еректилна дисфункција.

Јадете премногу маснотии

Ова влијае на квалитетот на вашата сперма и на вашата изведба во кревет. Повеќе масти = пониска плодност.

Вие сте телеман

Една студија покажува дека мажите кои лежат на креветотт пред телевизорот 20 часа неделно имаат помалку сперма од другите. Се намалува за 44%.