Трагичната љубовна приказна на Исидора Данкан и Јесењин

180

Исидора Данкан, исклучителна уметница која денес ја нарекуваат „мајка на модерниот танц“, беше Американка со ирско потекло, балерина која се залагаше за еманципација на жените. Таа секогаш тврдеше дека „уметноста е живот“ и иако пуританците покажаа огромен презир кон нејзиниот танц, живот и начин на облекување, таа беше обожувана.

Таа излезе на сцената боса, полугола во проѕирни носии, поместуваше граници, тврдеше дека класичниот балет не е уметност бидејќи ограничува и не дозволува жената да се изрази. Таа рече дека танцот на иднината ќе биде сличен на оној на античка Грција – природен и бесплатен.

Нејзиниот живот беше почесто исполнет со тага отколку со радост, па танцувањето беше единственото „место“ каде што беше своја, слободна, радосна Таа беше во вечна потрага по љубов, еднаш напиша: “Од секоја љубов во мојот живот, можеше да се направи роман, и сè да заврши тажно. Јас секогаш чекав на љубов што ќе заврши добро и ќе трае вечно”.

Но, таа не ја најде. Нејзината романса со познатиот руски поет Сергеј Есенин започна силно и страсно, но заврши трагично, оставајќи ја целосно скршена. Родена е во Сан Франциско во 1877 година, како Анџела Исидора Данкан, а нејзината љубов кон уметноста и ја всади мајка и, пијанистка, со ирско потекло. Таткото на Исидора беше со шкотско потекло, тој беше одговорен за финансии, но тој немаше добар брак со нејзината мајка. Кога ги остави нејзината мајка и трите постари сестри, тие беа буквално гладни, а Исидора сонуваше за сценски светла и сè што не можеше да изрази со зборови, рече таа со танц. Прво настапила во ресторан во Чикаго, а наскоро и во Њујорк. Сепак, поради нејзината чудна концепција за балетот, таа беше исвиркана од публиката и доби многу лоши критики. Таа сакаше да ја напушти Америка, сметаше дека немаат чувствителност за нејзината уметност, па отиде во Лондон. И беше во право, богатите ја забележаа таму, желни за нешто ново и авангарда и решија финансиски да ја поддржат. Сепак, најголемата слава ја доживеа во Париз во 1900 година, многумина почнаа да ја следат и каде и да настапуваше, салите беа полни со заинтересирана публика. Сите сакаа да го видат тој необичен, смел танц, кој го изведуваше како никој пред неа. Таа брзо стана позната и обожавана, но предизвика скандал кога се прогласи за „црвена“ и замина во Русија воодушевена од комунизмот, каде што отвори училиште за танцување.

Непосредно пред да замине и да се сретне со гатачката на Јесењин, таа предвиде дека „ќе тргне на долг пат до земјата под бледо синиот свод. Ќе стане богата, многу богата и ќе се омажи…“. Исидора имаше неуспешни бракови зад себе и не сакаше повторно да се поврзе. Особено не во Русија, земја што не е нејзина. Сепак, судбината сакаше поинаку Со Јесењин се запознала во 1921 година во Санкт Петербург, во студиото на сликарот Џорџ Јакулов. Тоа беше вистинска боемска забава, со многу вино, чад, неразумна смеа. Исидора влезе со нејзиниот менаџер додека Јесењин свиреше хармоника и пееше. Гостите, опседнати со неговата песна, дури и не забележаа дека славниот гостин пристигнал, а таа седеше во аголот од собата и со нескриен ентузијазам го гледаше младиот поет. Тажните звуци на хармониката, младоста на Есенин, изгледот на мангуп, експресивните очи… целосно ја фасцинираа Исидора. И занеме кога виде кој му аплаудира. Сите отидоа кај важниот гостин, со цел подобро да ја угостат, но таа само погледна кон Сергеј. Лесно испи половина пијалок од чашата, неочекувано му пријдеа и му ја подаде чашата.

Како маѓепсан, тој ја испушти хармониката, ја зеде чашата и ја испи во една голтка. Ги турна прстите во неговата густа коса, страсно го бакна и шепна „ангел“. Неколку секунди подоцна, како да претчувствуваше како ќе заврши нивната приказна, таа додаде „ѓавол“. Исидора имала 44 години, а Јесењин имал 26 години, таа знаела само неколку зборови на руски јазик, а тој не знаеше ништо на англиски јазик. Но, љубовта се роди, се разгоруваше од ден на ден, без оглед на разликата во возраста, јазичната бариера и гневот на јавноста. Но, не траеше, заврши трагично, со пијанство, конфликти, тепачки, самоубиство и смрт. Изворите тврдат дека Јесењин често ја напуштал Исидора, а таа го молела да се врати, клекнала на колена и му ги бакнувала чевлите, нежно велејќи: „Сергеј Александрович, те сакам!“ Ти си мојата лесна бреза, создадена за мене и за многу други “, напиша Јесењин за Исидора. Тие многу се сакаа, страсно, а кога мајката на Исидора почина во Париз, тие се венчаа за да не мора да се разделуваат. Тие поминаа два волшебни месеци во Париз во 1922 година, Исидора сакаше да се врати во нејзината уметност и планираше да ги популаризира своите дела надвор од Русија наесен и отпатува во Америка, каде што даде се од себе за да го промовира својот сопруг како поет. Организираше превод и објавување на неговите песни, литературни вечери каде што ги читаше неговите стихови, а таа танцуваше со познатиот „танц со шал“. Боса, пуштена коса, страсна и убава, го полуде младиот поет, беше неговата инспирација, неговата љубов и поезија.

Сепак, Јесењин никогаш не доби признание за својата работа, далеку од својата татковина тој беше само сопруг на позната танчерка. Страста што се разгоре меѓу нив наскоро се претвори во драма и трагедија, а нивната врска остана запаметена како една од најголемите, но и најтрагични љубовни приказни на сите времиња. Јесењин паѓаше во подлабока и потешка депресија. Поезијата, танцот и љубовта беа заменети со кавги, тепачки и алкохол. Сергеј се почесто ја тепаше Исидора, а на еден од нејзините концерти бил толку пијан и физички ја нападнал што повикала полиција која го одвела Сергеј во психијатриска болница. Кога се врати дома по три дена, тој не ја виде жената што ја сакаше, туку уморна, стара и непривлечна личност. Тие се вратија во Русија, но и проблемите патуваа со нив. Додека порано и се восхитуваше, сега тој почна да им се жали на пријателите: „Се запуштила, ми пречи“ – Јесењин правеше скандали, пиеше многу, беше недостапен и далеку. Уморна и несреќна, Исидора еден ден му рече дека се враќа во Париз, а набрзо од него доби телеграма на која пишува: “Јас сакам друга. Стоп. Јас ќе се оженам за неа. Така тој се обиде да ја истисне од неговиот живот. Јесењин беше во влошена ментална состојба.

Еден од неговите пријатели, сеќавајќи се на последната средба, неколку дена пред неговата смрт, рече дека поетот го прашал: “Дали ти се допаѓа мојот шал? Тоа е подарок од Исадора (така го викаше тој). Таа ми го даде. Ех, како јас ја сакав таа стара жена! Ќe и пишам… ќе и се јавам, а таа возбудено ќе трча да ми падне во раце … Само неколку дена после тоа, тој ја напиша последната песна „Збогум, друже, збогум“. Се чинеше како да сака да се збогува, бидејќи следниот ден, на 28 декември 1925 година, во хотелот Ангелетер во Ленинград, тој изврши самоубиство на три начина, за да биде сигурен дека ќе умре. Си пресуди во собата број 5, каде што порано престојуваше со Исидора. Тој си ги пресече вените, ја запали грејната цевка, ја завитка шамијата што му ја даде некогаш саканата жена околу вратот и се обеси. По трагедијата, Исидора целосно се повлече од јавниот живот. Таа порано ја лекуваше тагата со краткорочни врски, па тоа го стори дури и по смртта на својот љубен. Таа веќе имаше 50 години, беше во Ница со млад, убав италијански љубовник. На 14 септември 1927 година, таа ја завитка својата црвена марама околу вратот и тргна на возење со нејзиниот нов љубовник. Но, како што само судбината може да направи, шалот, нејзиниот заштитен знак, се завитка околу тркалото на автомобил во движење и ја удави. Така заврши најтрагичната љубовна приказна во историјата.