Само 1 грам од овој зачин заменува 60 минути најнапорни вежби!

1951

Куркумата е еден од најздравите зачини, бидејќи содржи состојки на куркумин. Има анти-воспалителни, анти-бактериски и анти-канцерогени ефекти.

Куркумата го зајакнува имунолошкиот систем, а добра е и за надворешна употреба во заздравувањето на раните. Ги убива клетки на ракот и затоа е многу корисна.

Ако сакате да ја намалите својата тежина, куркумата, исто така, ќе ви помогне, се разбира, со здрава исхрана и физичка активност. Еве како да подготвите лек кој ќе ви помогне да оздравите, да ги убиете клетките на ракот и да ја намалите тежината:

Неопходни состојки

  • Корен куркума или куркума во прав
  • Корен од ѓумбир
  • 2 портокала
  • 1 лимон
  • 5 моркови
  • Лажица маслиново масло

Подготовка

Излупете го лимонот и портокалот, исчистете ги другите состојки и ставете ги сите во блендер. Пијте по чаша 2-3 пати на ден. Наталожените маснотии согоруваат брзо. Исто така, ќе ви помогне да го корегирате видот бидејќи содржи состојки полни со витамин

Повеќе во нашата рубрика Здрава храна