Продукти коишто го намалуваат стресот

113

Некои видови храна и пијалаци го намалуваат стресот, го подобруваат расположението и издржливоста.

Овесот, дури и во мал сад, е појадок кој дава енергија за целиот ден. Овесот е богат со јаглехидрати и го подобрува празнењето на дебелото црево. Овесот го стимулира производството на серотонин – хормон на среќата.

Грејпфрутот е богат со витамин Ц, кој го полни телото со енергија, го намалува нивото на стрес, лачењето на хормонот кортизол, како и нивото на напнатост, замор и нервоза. Тоа не е важно дали тоа ќе биде во форма на пијалак, салата со овошје или само грејфрут, но само неколку милиграми на ден се доволни за да ве освежат и да ве расположат.

Салата од лосос и наут е комбинација која има корисни ефекти на ментална и на физичката состојба, намалувањето на анксиозноста и на подобрувањето на расположението.

Лососот е еден од најдобрите извори на омега-3 масни киселини и наут е одличен извор на протеини, лецитин и фолна киселина. Дури и во старите времиња се сметал за силен афродизијак.

Чајот од камилица има силен смирувачки ефект. Ништо не покорисно од него кога се пие на крајот од еден ден исполнет со стресни настани.

Темната чоколада и какаото го стимулираат лачењето на хормонот на среќата. Значи, чоколадата и какото создаваат чувство на мир, љубов и топлина.