Паранормално или намерно? Убиствата на Хинтеркаифек од 1922 година

107

На локалното население им требаше долго време да сфатат како е убиено целото семејство; не се грижеа затоа што со денови гледаа чад од куќата.

Андреас Грубер веќе подолго време доживувал чудни работи на својата осамена фарма северно од Минхен. Прво слугинката дала отказ затоа што била убедена дека куќата ја прогонуваат духови, а потоа и самиот Андреас почнал да забележува необјасниви детали. Клучот од куќата исчезнал, а тој самиот пронашол минхенски весник од 22 март на имотот што не го купил.

Мислеше дека можеби го оставил поштарот, но се покажало дека не е така; згора на тоа, никој во близина не било претплатен на нив. Но, тој станал многу позагрижен неколку дена подоцна кога видел траги во свежиот снег што водат од шумата до моторната просторија на имотот каде што вратата била подоторена.

Тој бил сигурен дека тој и никој друг во семејството не ги направил трагите: неговата 72-годишна сопруга Казилија, ќерката Викторија Габриел (35) и внукот Казилија (7) и тие сигурно не припаѓале на нивниот двегодишен внук Јозеф.

Ги разбудила бучава на таванот

Уште полошо, трагите водеа од шумата до фармата, но не и назад. Истата вечер, семејството слушнало чуден шум на таванот. Ја пребарале целата куќа, но не нашле ништо.

Андреас се пожалил на сè на соседот кој му понудил пушка, но 65-годишникот сметал дека и покрај сè не му треба. Сепак, тие живееле во тивка баварска област, на затскриена фарма што сите ја нарекуваа Хинтеркаифек.

Во петокот, на 31 март 1922 година, на фармата дошла нова слугинка, Марија Баумгартнер. Да ја започнела својата нова работа само еден ден подоцна, немала да биде жртва на крваво убиство. До имотот ја придружувала нејзината сестра, која останала кратко време, разговарала со семејството и си заминала. Покрај убиецот, таа е последната личност што ги видела живи Груберови.

Локалното население долго време не забележало ништо. Во саботата, трговци со кафе дојдоа во Хинтеркаифек да земаат нарачки, но никој не реагираше дури и кога тропаа на прозорците. Тие ја обиколија куќата, но не видоа никој. Тие забележаа само дека вратата на моторната просторија е отворена. Семејството не се појави ниту на неделната миса, што ги загрижи локалното население, но од друга страна, Груберите беа генерално малку изолирани. Поштарот прв помисли дека нешто не е во ред кога ја донесе поштата во понеделникот, а поштата беше во сандачето од саботата, а ни тој не видел никого во дворот.

Само по посетата на мајсторот, локалното население составило два со два

Во вторникот, мајсторот дошол на фармата да ја поправи мелницата за сточна храна. Чекал еден час да дојде некој од семејството, а потоа се фрлил на работата затоа што видел како се отвора вратата на моторната просторија. Тој беше изненаден што нема никој, но сите животни беа во шталата, а освен нив слушна само куче. По четири и пол часа работа, тој се врати на местото каде што го запозна семејството Шлитенбауер и им раскажа за морничавите уништувања на фармата Хинтеркајфек. Исто така, се покажа дека седумгодишниот Каџила не бил на училиште, без никакво оправдание. Дури тогаш локалното население одлучи да провери што не е во ред со семејството Грубер.

Шлитенбауер ги испратил својот 16-годишен син и деветгодишниот посинок да одат во фармата, а кога се вратиле и рекоа дека никој не одговара, тој и уште двајца соседи отидоа во имотот Хинтеркајфек.

Дури кога влегоа во шталата, го сфатија ужасот. Четири дена порано, во петокот-саботата навечер, некој брутално го убил целото семејство. Секој член на семејството, еден по еден, се чини дека бил намамен во штала каде што ги пречекал убиецот (или повеќе од нив) и ги убил удирајќи ги со мотика во главата. Со истата мотика, убиецот ја претепал новата слугинка во нејзиниот кревет и не го поштедил ни малиот Јосиф, кој беше масакриран во неговата лулка.

Некој живеел во куќата со денови по убиството

Кога конечно пристигнаа истражителите од Минхен, тие не можеа да извлечат многу заклучоци. Прелиминарната истрага покажа дека местото на злосторството е прилично контаминирано. Не толку од локалното население кое ги открило телата, отколку од човекот што живеел во куќата по убиството. Телата беа преместени, а некој дури и ја користеше кујната во куќата, готвел оброк. Дури и добитокот го хранел, а соседите рекле дека целиот викенд забележувале чад од оџакот.

Аутопсијата ги даде единствените конечни резултати. Таа покажа како сите биле убиени со мотика иако не била пронајдена. Првата жртва најверојатно била Викторија, потоа нејзината мајка, а потоа нејзиниот татко, потоа седумгодишната Казила, а потоа и слугинката и двегодишното дете кои биле убиени во куќата. Аутопсијата откри и еден страшен детал. Додека сите други починаа многу брзо откако беа сериозно погодени со мотика, седумгодишната Казила починала по часови. На нејзините тупаници и беа пронајдени и примероци од сопствената коса.

Полицијата најпрво се посомневала во грабеж и испрашувала голем број залутани од околината, но во куќата пронашле прилична сума пари што убиецот лесно можел да ја најде, особено ако по убиството поминал повеќе денови во куќата.

Сите остатоци од семејството Грубер се изгубени

Телата на жртвите наскоро биле погребани, но нивните глави биле обезглавени и испратени до Институтот за судска медицина. Тие беа изгубени, веројатно, за време на бомбардирањето во Втората светска војна. Набргу по завршувањето на прелиминарната истрага, во 1923 година, куќата и помошните објекти беа срушени. За време на уривањето беше откриена мотика со која беше убиено семејството.

Имаше многу осомничени лица, но полицијата не најде ни најмал доказ, па дури ни мотив за кој било од нив.

Остануваат само теории, а повеќето се вртат околу 34-годишната Викторија, особено затоа што се зборуваше дека била во инцестуална врска со нејзиниот татко, поради што биле уапсени во 1915 година.

Инцестуална врска, селски гласини и вонбрачно дете

Според една теорија, убиецот е сопруг на Викторија. Карл Габриел, наводно, бил убиен во гранатирање во декември 1914 година, на почетокот на Првата светска војна. Неговите другари потврдиле дека го гледале како умира, но телото никогаш не било пронајдено, па по убиството се шпекулираше дека тој се вратил и го убил семејството од одмазда затоа што неговата сопруга родила вонбрачно дете од инцестуална врска со неговиот татко.

По убиството, се појавија неколку лица кои тврдеа дека го виделе Карл како им потврдува дека тој едноставно го разменил својот идентитет со еден од неговите соборци. Сепак, пред полицијата тие претежно ја сменија приказната. Група германски војници по Втората светска војна раскажува дека заробиле советски војник, кој зборувал совршен германски јазик и кој им рекол дека е убиецот од Хинтеркаифек. Но, и тие претежно ги вртеа исказите кога разговараа со полицијата.

Друга теорија тврди дека убиецот бил Шлитенбауер, сосед кој ги водел соседите кога конечно ги нашле телата. За него беше речено дека Викторија е негова љубовница и дека тој всушност е татко на малиот Јозеф. Семејството било убиено откако наводно Викторија побарала пари за поддршка на Јозеф. Луѓето околу него беа толку убедени дека тој е убиец, што кон крајот на својот тој живот реши да го тужи за клевета секој што го нарече убиец и ги доби сите пресуди. Но, теоријата се заснова на гласини, и сите „докази“ се, во најмала рака, недокажани.

На пример, во селото имаше гласини дека открил работи што може да ги знае само убиец, а кои се однесувале на неговиот коментар дека „убиецот се откажал од закопување на телото затоа што земјата била замрзната“. Но, многу поверојатно е дека тој едноставно го знаел ова како сосед, како и фактот дека тој го имал клучот на фармата, а не доказ за интимност со семејството Грубер, отколку што ги убил.

Третата теорија, со уште помалку основа во реалноста, е дека таткото го убил остатокот од семејството, а потоа извршил самоубиство, но обдукцијата јасно покажала дека и таткото бил убиен со мотика.

Случајот беше официјално затворен во 1950 година, но истрагата продолжи

Случајот беше официјално затворен во 1950 година, но последниот распит беше спроведен во 1986 година, пред да се повлече тогашниот шеф на сојузната криминалистичка полиција.

Со текот на годините, полицијата испрашуваше повеќе од 100 потенцијални осомничени, а многумина беа уапсени, но сите беа ослободени.

Релативно неодамна, во 2007 година, Полициската академија Фирстенфелдбрук им понуди на своите студенти можност да го истражат нерасчистениот злостор со модерна технологија. Заклучокот беше дека недостасуваат премногу траги, некои докази дури се изгубија во меѓувреме.

Само пет фотографии се направени по убиството (две фотографии од телото во штала, по едно тело во куќата и една во фарма). Не беа собрани отпечатоци и бидејќи черепите беа изгубени, не можеше да се изврши ДНК анализа за да се покаже барем кој е таткото на Jозеф.

По скоро 100 години, сигурно е дека убиецот е мртов, но подеднакво е сигурно дека тој својата тајна ја однел во гробот.