Кралицата е мртва ! Дали на ред е монархијата?

391

„Помладите луѓе не ги сакаат Англичаните, мислам на владата на Обинетото Кралство“, рече студентот Луис во Глазгов.

„Во овој агол на крајбрежната Шкотска, дури ни монархистите веќе не се лојални на каузата. Ти ме нарече ројалист“, го искара John, сопственик на локален виски бар, додека точеше виски. „Тоа е многу емотивно. Луѓето тука не се шегуваат за тоа. Штотуку пристигнав во овој пристанишен град, портата на Hebrid, за да проценам што мислат локалните жители за промените во куќата Windsor, а веќе ги навредив домородците“, пишува американскиот дописник на Politico, Matthew Karnitschnig, кој го посети Обан во Шкотска.

Rangers, фудбалскиот тим од Glasgow, познат по својата лојалност кон круната, претрпе пораз на домашен терен таа вечер, и покрај трогалната изведба на “God save the Queen” од навивачите пред натпреварот. Karnitschnig пишува дека неговиот обид да го ублажи поразот, нагласувајќи дека загубата била означена како „уште еден удар за ројалистичката кауза“ – не успеал. „Се прогласив за глупав Американец“.

Додека ги исплакнуваше празните чаши, John промрморе дека не сите Rangersи се ројалисти, но одби да каже каква е неговата вистинска позиција по тоа прашање.

„Како и многу странци кои пораснале со Narnia, The Lord of the Rings и Monty Python и the Holy Grail, јас отсекогаш сум имал слаба точка за британската монархија, особено за интригите, аферите и бурните скандали. За мене, кралското семејството е најдолготрајното реално шоу познато на човештвото, толерирано од јавноста, и поради неговата забавна вредност и поради одржувањето на постојан прилив на американски и други туристи кои буљат во Британскиот остров“, пишува Karnitschnig.

Мистичната врска на Британците и монархијата

Затоа тој беше збунет кога откри, врз основа на реакциите на некои Британци за смртта на кралицата, дека опседнатоста со кралското семејство не е секогаш само воајерско задоволство, туку може да биде и она што некои го опишаа како „мистична“ врска меѓу Британците и монархијата.

„Постои чудна моќ во ова да се скрати целата рационалност“, им рече аналитичарот на Би-Би-Си на гледачите додека толпи набљудувачи ја следеа поворката со ковчегот на кралицата во Edinburgh.

Ben Judah, британско-француски писател, предупреди на Twitter на денот на смртта на кралицата дека „Американците се добредојдени да галамат на социјалните мрежи, но треба да бидат предупредени за интензивната длабочина на чувствата овде“. Тој го опиша покојниот монарх како „духовна баба“ и „главна светица на сè уште познатата британска религија“.

“Длабоки работи. Но некако не го почувствував тоа”, пишува Karnitschnig.

„Без разлика дали тоа е интервјуто на Опра со Meghan и Harry минатата година или прадедо ми по мајка ми, кој го напушта Yorkshire во 17 век во Новиот свет, кралскиот хокус-покус се попушти на мене“, пишува Karnitschnig, и прашува што е со Шкотите. „Дали тие сè уште се под магија по години интензивни дебати за независноста? Или се подготвени да ја стават демократијата над крвната лоза?“

Земјата одамна е омилено игралиште на Windsor, особено на кралицата која се чини дека ја нагласила таа посветеност со умирањето во Balmoral. Шкотска би можела да ја зачува монархијата, дури и да добие независност од Обединетото Кралство, но без неа немаше да остане многу од кралството, нагласува авторот на текстот за Politico.

Таа реалност и ризикот да се оствари, веројатно објаснува зошто кралот Charles III. се потрудил да ја покаже сопствената наклонетост кон Шкотска по смртта на неговата мајка, присуствувајќи на бдението во килт со историскиот тартан “Princ Charles Edward Stewart.”

Дали Шкотите го „попушиле“? Karnitschnig вели дека повеќето локални жители не сакале да кажат. „Тоа е многу контроверзна тема“, му рече James, локален продавач на виски, додавајќи дека жестоката дебата, која отвора секташки поделби во Шкотска, „создава нагон за повраќање“.

„Сфатив дека тоа е лоша работа“, пишува Karnitschnig. „Иако кралицата ја заврши својата должност и сè тоа, јас не ја поддржувам монархијата“, рече на крајот James.

Привилегии на кралското семејство

Кралицата го посети Oban двапати за време на нејзиното владеење. На нејзиното прво патување, во 1956 година, таа имаше проблеми – таа мораше да се искачи преку рибни гајби со помош на уредник на локален весник на шлеп за да стигне до кралската јахта „Британија“ за време на бесната бура.

Освен долгата историја и традиција на монархијата во овие краишта, тоа е анахронизам, рече James кој, како и многумина овде, се опиша себеси како „проевропски“.

И покрај длабоката почит што многу Шкотланѓани ја имаат за кралицата, нејзината смрт ги извади на виделина огромните привилегии што ги ужива британското кралско семејство, особено кога станува збор за оданочување.

По патот во поранешното кралско упориште на Inveraray во пабот The George, основан во 1776 година (соодветно именуван по кралот George III., кој се соочил со сопствените даночни проблеми со Американците), Karnitschnig мислел дека конечно ги нашол вистинските шкотски ројалисти.

Тој ги прашал вработените во барот дали носат црно од почит кон кралицата. „Не, ова е само нашата редовна униформа“, одговори шанкерот. „Не ги забележавте дамките.“

Еден гостин го опиша локалниот однос кон кралското семејство како „индиферентна рамнодушност“. „Тие не плаќаат данок на наследство како ние другите, а потоа тоа го метат под тепих“, рече Dave Graham, кој беше на гости со неговата мајка, по игра со пикадо. „Мораме да се ослободиме од монархијата.

Неговата мајка се спротивстави, велејќи дека монархијата треба да се „сведе во мали размери“ и да се чува „за туристите“.

Ледено студени ставови во Глазгов

Ако шкотските ставови кон монархијата во земјата биле ладни, во Глазгов, најголемиот град во земјата, биле најладни.

„Тоа е претерување“, изјави Robin, бербер од Глазгов, за време на потстрижувањето на брадата. Тие разговараа за церемонијата за пренесувањето на ковчегот на кралицата од Шкотска во Buckingham палатата, десетдневната жалост и планираниот државен празник на денот на нејзиниот погреб.

„На крајот на денот, нечија баба умрела“, рече тој со неверување. На прашањето дали монархијата ќе опстане во Шкотска, тој со насмевка одговори: „Па, Charles сакаше работа, сега ја доби“, одговори низ смеа.

Додека Karnitschnig се оддалечувал, неговиот колега се наведна, се насмевна и шепна: „Сите ги мразам“.

Берберите беа поддржувачи на Celtic, претежно католички, републикански фудбалски јин наспроти Ренџерсов јанг – со други зборови, не баш родени поддржувачи на монархијата. Во потрага по рамнотежа, тој залутал во центарот на Glasgow. Во улицата Buchanan, пешачката шопинг зона, имаше малку знаци на жалост, покрај комеморацијата за кралицата во излозите.

Време е да се оддалечиме од монархијата

Повеќето од луѓето со кои се сретнал Karnitschnig рекле дека ја почитуваат кралицата, но сметаат дека е време да се оддалечат од монархијата. „Постарата генерација сè уште го поддржува кралското семејство“, објасни Louis, студент, јадејќи пица во Paesan, популарна област во центарот на градот.

Тој рече дека е за независност и напуштање на монархијата. Не сега, туку наскоро. Затоа што Шкотска не била фер третирана од централната влада. „Помладите луѓе не ги сакаат Англичаните, мислам на владата на ОК“, рече тој.

Иако Чарлс не е особено популарен во Шкотска, „тој е подобар од момчето што висеше на островот на Epstein“, рече Louis, мислејќи на братот на Чарлс, принцот Ендру и неговото пријателство со покојниот сексуален престапник Jeffrey Epstein.

Karnitschnig потоа се упати кон George Square (исто така именуван по кралот George III.), центарот на јавниот живот во Glasgow. На вториот кат од City Chambers, раскошната зграда на Beaux Arts отворена од кралицата Викторија во 1888 година, градските власти поставиле неколку книги на жалост.

Фотографија на кралицата стоеше на сталак од двете страни на Union Jack и Scottish Saltire во соба со врежани сатенски панели и огромен камин од алабастер. Немаше ред. Многу од потписниците беа странски туристи. Француски посетител кој се потпишал со „Б.Б“ забележа колку била популарна кралицата, „дури и во Франција“.

Надвор, ожалостените оставиле букети и пораки за благодарност на тротоарот пред влезот на салата, но ништо како море од цвеќе на кралските места во Лондон.

Ќе преживее ли кралството?

Sandra Moore, пензионерка во нејзините 60-ти, во посета на еден ден од блискиот град, ги погледна белешките и рече дека е охрабрена од изливот на поддршка за кралицата, иако таа не била толку ентузијастичка како во другите делови на ОК.

„Таа не беше сакана само во Лондон“, инсистираше таа. „Ние сме земја на која и треба монархија, убедена сум во тоа.

Таа сугерира дека смртта на кралицата во Balmoral ја потсетила Шкотска на кралската врска со нивната земја. „Но, дали ќе преживее овде“, праша Karnitschnig?

Таа застана, прегледувајќи ја колекцијата на цвеќиња. „Среќа што кралицата умре во Шкотска“, одговори таа и побрза преку плоштадот.