Колач со јаболка и ореви 

129

За сите оние кои обожуваат слатки десерти, а немаат многу време за нивна подготовка …

Потребно

За тестото

 • 4 големи јаболки
 • 1 чаша (од 200 мл) мелени ореви
 • 1 чаша шеќер
 • 1 чаша гриз
 • 100 гр суво грозје
 • 1 јајце
 • 1 прашок за пециво
 • 3 лажици рум
 • 1 чаша млеко
 • 1/2 чаша масло

За чоколадната глазура

 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 50 гр путер
 • 6 лажици шеќер
 • 3 лажици топла вода (може и млеко)

Подготовка

 • Јаболките излупете ги и изрендајте ги во еден сад.
 • Додадете ги оревите, гризот, шеќерот, маслото, сувото грозје, јајцето, млекото, прашокот за пециво, румот и убаво измешајте.
 • Смесата сипете ја во намастена со путер и посипана со малку брашно правоаголна тава.
 • Ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени околу 30 минути.
 • По желба печениот колач може да го прелиете со чоколадна глазура. Додека се пече колачот подгответе ја чоколадната глазура.
 • Во еден сад на рингла растопете ги путерот и чоколадото. Додадете ги шеќерот и топлата вода. Измешајте да добиете хомогена смеса. Готовата глазура прелијте ја над колачот и оставете да се излади.
 • Изладениот колач пресечете го на коцки и послужете.