Етеричните масла – лек за проблемите со косата

234

Ако имате премногу сува или пак мрсна коса, ако косата Ви е кршлива или ако имате првут, одредени етерични масла можат да Ви помогнат во борбата против овие проблеми.

Многу етерични масла помагаат кај повеќе проблеми, а исто така можете и да комбинирате повеќе различни масла.

За нега на сувата коса можете да користите масло од сандалово дрво, лаванда, рузмарин и иланг-иланг.

Доколку вашата коса е оштетена или кршлива треба да користите масло од камилица, сандалово дрво, лимон и жалфија.

Маслото од рузмарин помага за мрсна коса, како и масло од чајно дрво, босилек и лаванда.

Против првутот ефикасно е маслото од чајно дрво, сандалово дрво, бергамот, лаванда и рузмарин.

Против опаѓање на косата помагаат маслата од рузмарин, лаванда, лимон и ѓумбир.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.