На овие места во светот или ќе ве киднапираат, убијат или изедат | Фото/Видео

288

Постојат неколку места на планетата на кои дури и најхрабрите не сакаат да одат.

За жал, во некои од овие локации живеат уште поголем број луѓе, па сакале или не, луѓето мора да живеат таму, но често со „главите во торбите“.

Од друга страна, постојат острови без жив човек, но со такви предатори и влекачи, што смртта е загарантирана ако останете таму повеќе од половина час.

Луѓето исто така велат дека овие 7 места на планетата се проколнати. Постојат различни легенди за нив дека овие локации се проколнати, но едно е сигурно – ако по некоја случајност стигнете до нив, големи се шансите дека никогаш нема да се вратите.

Масехо, Бразил

Главниот град Алагос е местото со најголема стапка на смртност на улиците, како и криминал во Јужна Америка.

Иако има бели, прекрасни песочни плажи, за нив е бескорисно кога на туристите не им е дозволено да доаѓаат затоа што знаат дека ќе бидат или киднапирани или убиени веднаш по кратка постапка од локална банда.

За само 10 години, бројот на убиства во овој град со околу милион жители скокна за скоро 185 проценти, додека минатата година беа забележани повеќе од 1.500 убиства. Повеќето од жртвите се млади наркомани од диви населби и фавели.

Сан Педро, Хондурас

Често се нарекува светска престолнина на убиства. Ова е град со најголем процент на убиства во светот, додека насилството е апсолутно секојдневна појава и важи за сите возрасти.

Криумчарење и нелегално поседување оружје е друго име за работа што ја работат скоро сите, така што оние кои не се родени таму не сакаат ни да дојдат на Сан Педро.

Телата на шестмина убиени осомничени членови на банда лежат на паркингот на аеродромот Рамон Виледа Моралес во Сан Педро Сула.

Змиски остров, Бразил

Повторно тој Бразил. Илја де Кајмао Гранде е име на остров што целиот свет го знае како „Змиски остров“. Содржи најголема концентрација на отровни змии на планетата.

Луѓето дури и не доаѓаат на него, а оние што зачекориле порано биле мртви за помалку од половина час. Змиите не само што ве убиваат со отров, туку и го кинат вашето месо и кожа, па подобро да заборавите на „Змискиот остров“.

Езеро Натрон, Танзанија

Плитко езеро длабоко до три метри. Во неа се влева многу топла река и кога температурите ќе достигнат тропски, ова езеро врие со температура до 60 степени Целзиусови.

Во комбинација со многу минерали и соли донесени од реката, се создава алкална отровна кора и одбивен мирис. Покрај посебните алги кои му даваат груб црвен изглед на езерото, на него често пливаат скелети на мртви птици и животни. Луѓето дури и не се приближуваат до езерото затоа што знаат дека нема да преживеат во близина на него.

Езеро кое ги претвора животните во камен?

Ојмјакон, Русија

Позициониран е во крајниот источен дел на Сибир во областа Ојмјакон.

Тоа е најстудено населено место на Земјата, со температури до минус 71 степени Целзиусови.

Неверојатно, но околу 500 Руси кои се занимаваат со сточарство живеат во тој студ, не знаеме ни самите како.

Кој не е добро опремен да помине низ Ојмјакон, а камоли да остане, нема шанси да преживее. Ако тој не биде убиен од студот, тогаш сигурно од многу гладните мечки.

Каракас, Венецуела

Иако е еден од главните градови на државата, Каракас не е безбеден за живот. Можеби нема толку наркомани и дилери на улиците, но има банди колку што сакате.

Тие особено им имаат фрлено пик на луѓе од други градови, а да не ги спомнуваме туристите. Прво ќе ве киднапираа и ако никој не излезе и не понуди пари за откуп, веднаш ќе ве ограбат и ќе ве убијат. Понекогаш ја лупат кожата од телото како трофеј.

Каунас, Литванија

Друг град за кој, кога ќе помине епидемијата на коронавирус, нема да ви препорачаме да патувате, иако е многу убав е Каунас.

Каунас е најсмртоносниот град во Европа, со 5,4 убиства на 100 000 луѓе во вториот по големина град во Литванија. И тука треба да имаме предвид дека ова е град со 383 000 жители.

Каунас

Нема толку многу банди или дилери на улиците, но ситниот криминал е многу присутен и кога во еден грабеж или заплашување на улица работите ќе излезат од контрола, многу лесно може да ве „изеде темнината“.