Маски | Режим за убавина

144

Секогаш сме знаеле за хранливите предности на различни производи како мед, краставица, розина вода и други за убавината.

Познато е дека нивното присуство во режимот е поволно за мека, чиста и здрава кожа.

Сепак, постојат уште неколку состојки на кои можеме мирно да нагласиме, за да ја засилиме убавината преку процедури.

Ви претставуваме некои од видовите храна, на кои ќе нагласиме како основни состојки при изработката на домашната маска.

1. Компири и урда

Земете еден компир и изгмечете го добро. Додадете половина лажица урда. Промешајте, додека двете состојки не се измешаат целосно една со друга. Нанесете на лицето цврсто и оставете да дејствува барем 15 минути.Измијте со ладна вода. Компирот помага да се ослободите од затемнувањата и ги ублажува болките при горење.

2. Каша

Измешајте ги овесните снегулки со малку млеко или вода, како што правите кога подготвувате појадок. Чувајте ја смесата за некое време во фрижидер за да можe да се впие подобро. Нанесете на лицето и оставете да делува најмалку 15 минути пред да исплакнете со ладна вода. Оваа маска ќе даде сјај и мазна текстура на кожата.

3. Маска од домати

Земете еден домат и измешајте го со три до четири капки сок од лимон и една лажица лимонoва кора. Нанесете ја готовата смеса врз лицето и држете ја барем 10 минути. Исплакнете со мазна вода. Овој рецепт е многу погоден за мрсниот тип кожа.

4. Морков и мед

Оваа маска е многу погодна за зимскиот период, бидејќи се бори со сушењето и несворшенствата. Исечкајте еден морков и измешајте со една лажица мед. Измешајте добро, нанесете и оставете да дејствува барем 10 минути.