‘Captain Kirk’ лета во вселената

1207

Вилијам Шетнер, актерот кој ја играше улогата на ‘Captain Kirk’ во серијата “Ѕвездени патеки”, ќе лета во вселената.

Blue Origin, компанијата на американскиот милијардер Џеф Безос, потврди дека Шатнер ќе биде меѓу патниците во вселената на летот закажан за 12 октомври.

Авионот Blue Origin ќе биде лансиран од Тексас тој ден.

Шетнер има 90 години и ќе стане најстариот човек во историјата што летал во вселената.

„Слушам долго време за вселената, и сега имам можност да одлетам. Ова е чудо“, рече Шетнер во изјавата.

Покрај актерот, на следната мисија на Безос ќе има уште тројца патници. Тоа ќе биде втор лет на Blue Origin со патници. Основачот на Амазон, беше меѓу патниците на првиот лет во јули.

До него, во авионот беше неговиот брат, осумдесет и двегодишен пионер во вселенската трка и осумнаесетгодишен ученик.

Како и во јули, летот во октомври треба да трае околу 10 минути и да го однесе екипажот до самиот раб на вселената – околу 100 километри од површината на Земјата.

Компанијата Blue Origin објави дека Одри Пауерс, потпретседател за операции на летови, ќе биде меѓу патниците.

Шетнер, канадски актер, се прослави со улогата на капетан Кирк во вселенското издание Enterprise.

Серијата „Ѕвездени патеки“ започна да се појавува на телевизија низ целиот свет во текот на 1960 -тите.

Шетнер подоцна глумеше во филмовите на оваа франшиза.

Пред десет години, медиумите пишуваа дека Шатнер ја отфрлил понудата на британскиот милијардер Ричард Бренсон да биде дел од екипажот на неговиот „Вирџин Галакси“.

Тоа е компанијата на Бренсон чиј авион полета до работ на вселената во јули.

Бренсон за британскиот весник „Сан“ изјави дека Шатнер го одбил, објаснувајќи дека се плаши од летање.

Но, актерот во 2011 година рече дека ја одбил понудата бидејќи Бренсон му побарал пари за да биде на списокот на патници.

„Тој сакаше да летам и да платам за тоа, а јас му реков: „Еј, ти плати ми, па јас ќе одам. Ќе го ризикувам животот за голема сума пари. Но, тој не ја прифати мојата понуда“, им рече Шетнер на новинарите.

Шетнер, сепак, нема да биде првиот член на екипата на „Ѕвездени патеки“ што лета во вселената.

„Лондон Тајмс“ минатата година објави дека во 2008 година пепелта на Џејмс Духан, која ја играше улогата на Монтгомери „Скоти“ Скот, била „прошверцувана“ во Меѓународната вселенска станица.

Скот почина во 2005 година.