BGS е воодушевен од необичниот феномен ! Како концертот на Тејлор Свифт предизвика земјотрес ? Видео

240

Ова не е прв пат да се регистрира сеизмичка активност кога нема земјотрес.

Обожавателите на Taylor Swift буквално ја затресоа земјата на почетокот на нејзината турнеја во Велика Британија, предизвикувајќи сеизмичка активност забележана на шест километри од местото на концертот, соопшти во четвртокот Британскиот геолошки институт (BGS).

Американската поп ѕвезда ја започна својата турнеја „Eras“ во Велика Британија со три концерти во главниот град на Шкотска, Edinburgh, на кои од петокот до неделата присуствуваа повеќе од 200.000 обожаватели.

Секој концерт го соборува рекордот за најпосетен концерт на стадион во историјата на Шкотска, а BGS забележа земјотреси за време на концертите.

BGS, исто така, откри дека „најзначајната сеизмичка активност на секоја ноќ“ се случила за време на омилените песни на фановите „Ready For It?“, „Cruel Summer“ и „Champagne Problems“.

За време на песната „Ready for it?“, публиката пренесе приближно 80 киловати енергија, што е еднакво на приближно 6.000 батерии од автомобили.

Ова не е прв пат Taylor Swift да ги натера нејзините обожаватели да ја потресат земјата бидејќи нејзините концерти во Seattle во САД минатиот јули генерираа сеизмичка активност еквивалентна на земјотрес со јачина од 2,3 степени.

По Edinburgh, Swiftmania се упатува кон Liverpool во северозападна Англија, проследено со ревии во Cardiff, Wales и на Wembley Stadium во London.

Според истражувањето на Barclays во мај, турнејата се очекува да ја поттикне економијата на Велика Британија за речиси 1 милијарда фунти (1,3 милијарди долари). Се проценува дека речиси 1,2 милиони фанови ќе издвојат 848 фунти за билети, патувања, сместување и сувенири.

Возбудливо е да се истражува сеизмичката активност создадена од друг вид феномен, рече сеизмологот на BGS, Callum Harrison.

Јасно е дека шкотската публика и понатаму е највозбудливата публика!