Испијте го ова 20 минути по оброкот и ќе согорите половина од калориите

856

Грејпфрутот изобилува со антиоксиданси, витамини и минерали кои го зајакнуваат имунолошкиот систем, но и ги топи и килограмите доколку го приготвите на следниот начин:

Потребно

  • 1 грејпфрут
  • 1 мала лажичка мед

Подготовка

Грејпфрутот исечете го на половина и отстранете ја пулпата. Потоа ставете го во блендер и заедно со медот блендирајте отприлика една минута. Со тоа сте завршиле со подготовката на напитокот.

Оваа мешавина содржи доста благотворни состојки како на пример пектин, кој го намалува нивото на холестеролот и го регулира метаболизмот, како и ликопен којшто ги исфрла токсините од телото.

Оваа мешавина испијте ја 20 минути после оброкот и ќе согорите половина од калориите кои тукушто сте ги внеле, а покрај тоа ќе го намалите и притисокот, ќе делувате превентивно на кардиоваскуларните заболувања, ќе го зајакнете имунолошкиот систем, а ќе се ослободите и од вишокот на килограми.