Земјотрес со јачина од 5,3 степени ја тресе централна Хрватска | Тресело повеќе од 10 секунди

378

Хрватското тло никако да се смири.

Прилично силен земјотрес во 18:01 часот ја потресе областа на централна Хрватска.

Потресот траел околу 10 секунди, а според првите податоци на ЕМСЦ, јачината била 5,3 степени.

Според првите податоци, епицентарот бил на околу 45 километри југоисточно од Загреб, во областа на Петриња.