ЗАПОЧНА РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ПРИКЛУЧУВАЊЕ КОН РУСИЈА | Вака ќе се гласа во ДНР, ЛНР, Запорожје и Керсон

413

Во Доњецката и Луганската народна република, како и во Запорожје и Херсонските региони, започнаа референдумите за присоединување кон Русија.

Гласањето ќе трае пет дена, а последниот ден, во вторник, ќе се гласа на избирачките места, додека претходните денови од безбедносни причини ќе се гласа на соседните територии и по пријави од дома.

– Денес во 8 часот наутро по Московско време, започна процесот на одржување на референдумот за пристапување во Руската Федерација на Доњетска Народна Република. Гласањето се одвива во претходно воспоставена форма на целата територија на ДНР, контролирана од властите на Републиката – рече РИА њуз Владимир Висоцки, претседател на ЦИК ДНР.

Од друга страна, член на ЦИК ЛНР за агенцијата изјави дека сите гласачки ливчиња се доставени.

Гласањето на референдумот во Мелитопол во областа Запорожје започна во 8 часот, а вработените во изборната комисија почнаа да ги посетуваат адресите на граѓаните за да собираат гласови, јавува дописникот на РИА Новости.

Во вторник ќе бидат отворени 394 избирачки места на кои секој ќе може да го даде својот глас.

Покрај тоа, местата за гласање во некои региони на Русија се отворени за внатрешно раселени лица. Така, локациите во Јакут, Мирен и Нербас, каде рударите од Донбас работат во локалните рударски компании, како и на Сахалин.