Владата донесе нова Уредба за работното време на угостителските објекти

277

Владата на денешната седница донесе нова Уредба со која се регулира работното време на угостителските објекти.

Како што објави на својот фејсбук профил министерот за економија Крешник Бектеши кафулињата и рестораните во работните денови ќе можат да бидат отворени до полноќ.

За време на викендите односно во петок и сабота ќе можат да работат до еден часот по полноќ.

Угостителските објекти беа повторно отворени на 28 мај и им беше дозволено да работат до 20 часот.

За кафулињата и рестораните и понатаму важат протоколите за работа поради епидемијата на КОВИД-19.