“ТРЕТАТА СВЕТСКА ВОЈНА E ВО ТЕК, ‘БАРБАРОСА 2’ РАЗРАБОТЕНА” | Фински политиколог објаснува која е целта на Западот кон Русија

13551

САД и Велика Британија сакаат да предизвикаат воен конфликт меѓу Русија и Финска, изјави финскиот политиколог Јохан Бекман во интервју за URA.RU.

Според него, земјата не сака да влезе во НАТО, но властите го игнорираат мислењето на населението поради притисокот на САД.

Постои мислење дека НАТО го предизвика конфликтот во Украина и продолжува да го ескалира проблемот. Зарем не се плашите дека истото може да се случи и со Финска?

– Да, тоа е голема и веројатна закана. Тие можат, на пример, да соборат шведски или фински цивилен авион, како што беше случајот во Донбас пред осум години со Боингот. Тие можат да го потонат бродот со помош на Британците. Потресот од ваква катастрофа би бил огромен, би ја засилила веќе постоечката воена психоза. На тој начин Британците ќе можат веднаш да испратат војници или во Финска, или во Шведска или на Оландските острови. Можеби Британците сакаат да ги спојат овие планови – да соборат авион и да ги преземат островите. Ситуацијата е многу опасна.

Финска официјално аплицира за членство во НАТО. Дали очекувате тоа да се случи на самитот на алијансата во јуни, како што предвидуваат европските политичари?

– Финска штотуку поднесе апликација. Парламентот гласаше за. Но, тоа е само првиот чекор. Турција ги блокираше сите преговори. Тие можат да траат со месеци или години. Многу е веројатно дека Финска никогаш нема да влезе во НАТО.

Само неколку дена пред официјалното поднесување на апликацијата на Финска за членство во НАТО, претседателот Саули Ниинисте му телефонираше на Путин. Да се ​​случеше овој разговор порано, дали ќе ја сменеше одлуката на финските власти?

– Овој телефонски разговор, кој го иницираше претседателот на Финска, изгледа чудно. Нашиот претседател наводно сакал да го извести Путин. Односот на нашиот претседател кон Русија беше прилично груб, дури и исмејувачки. Генерално, многу чудна ситуација: прво финскиот претседател му заби нож на финскиот народ – го отфрли референдумот за влез во НАТО, а потоа му заби нож во грб на Путин со кој претходно соработуваше. Само одлучил да пречкрта сè.

И зошто? Впрочем, Финска е неутрална долго време. Односите со Русија беа и останаат многу пријателски.

– Ова е притисок од САД. Ова е дел од големата игра против Русија. Според американскиот печат, тие сакаат на овој начин да го казнат Путин, да извршат притисок врз Русија. Никој не ги прашал Финците. Нашиот претседател го забрани организирањето на референдумот. Немаме збор, не можеме да реагираме на ситуацијата. Оваа одлука ја донесоа нашиот претседател и Владата. До неодамна беа категорично против НАТО. 150 пратеници влегоа во парламентот само поради тоа што беа против НАТО. И сега одеднаш 188 пратеници во парламентот гласаа за влез во НАТО. Ова е чисто предавство.

Но, тие разбираат дека Русија и Финска се поврзани со 1.200 километри заеднички граници. Како тоа ќе влијае на односите меѓу државите?

– Историјата ќе покаже. Но, верувам дека Финска ја чека американската и британската окупација.

Зошто?

– Затоа што се прави се за да се создаде тешка ситуација за Русија. Верувам дека постои план во целост „Барбароса-2“ да се уништи Русија, како што сакаше Хитлер. Тоа што се случува мора да се оцени во овој контекст, бидејќи целта на НАТО е распад на Русија. Финска и Шведска се дел од маневрите на Третата светска војна.

Дали сметате дека е тоа неизбежно?

– Третата светска војна е веќе во тек. А влезот на Финска и Шведска во НАТО ќе го забрза тоа. Но, дури и да не се во НАТО, Американците можат да градат свои воени бази во Финска и Шведска. Затоа, влезот во НАТО не е толку важен.

Зошто?

– Таков е ставот на нашата елита. Во Финска се разви голема воена психоза околу влезот во НАТО. Луѓето во длабок страв мислат дека Русија утре ќе ја нападне Финска. Власта ги плаши луѓето. Медиумите пишуваат дека наскоро ќе има недостиг од се и дека мора да се подготвиме за банките кои нема да работат, супермаркетите ќе се затворат, нема да има гас и бензин. А потоа пишуваат дека само НАТО може да не спаси.

Досега нашите политичари велеа дека безбедносната ситуација во Европа е променета, дека Русија е непредвидлива, а во исто време нема закана од Русија. Тие си противречат. Рекоа дека итно треба да се приклучиме, затоа што народот сака, но народот ништо не го прашаа. И нашиот претседател кога аплициравме во НАТО рече дека тоа е триумф на демократијата. Каков триумф народот да не се праша за ништо?! Тие одлуката ја заснована вр основа на анкети кои наводно го одразуваат јавното мислење. Но, овие анкети се лажни.

Кој ги води?

– Партии, некои сомнителни фирми. Има компании кои се тесно поврзани со про-НАТО организации, ова истражување го прави самиот НАТО или со пари на НАТО. Можеме целосно да ги поништиме изборите и да ги замениме со анкети на јавното мислење.

Што знаат луѓето во Финска за руската специјална операција во Донбас и Украина? Што мислат луѓето за неа?

– Тоа е внатрешно прашање на Русија, и конфликт меѓу Русија и Украина. Но, за жал, имаме недостаток на информации – не сите ја знаат позадината на овој конфликт, бидејќи имаме цензура во медиумите. Руските извори на информации се блокирани. Содржината во медиумите е под контрола на британската разузнавачка служба. Медиумите дури пишуваат „според британските разузнавачки служби“.

Балтичките земји се радуваат на влезот на Финците во НАТО, за нив тоа значи дека вашата земја ќе стане нивен пријател. Дали Финска е подготвена да размени добрососедски односи со Русија за овие три земји кои се сметаат за сателити на Америка?

– Естонија, Летонија и Литванија и се закануваат на Русија со затворање на Финскиот залив, излез кон Балтичкото Море. Ако Финска влезе во НАТО, велат дека тоа ќе биде езеро на НАТО, кое е блокирано од Санкт Петербург. Всушност, ова ќе биде нова блокада на Ленинград. За жал, Финска е главниот учесник овде.

Јохан Бекман

Вие сте претседател на Финскиот антифашистички комитет. Гледаме што се случуваше во Украина во последните години, како нацизмот растеше таму. Дали постои опасност да се прошири барем низ Европа?

– Да, овој процес е веќе во тек. Постои украинизација на Европа. Многу доброволци од различни земји се борат во Азов. Тоа е веќе знак.