ТРАГЕДИЈА – ЗАГРЕБ ВО ШОК | Ова е монструмот кој ги уби своите три деца | Полицијата објави детали за злосторството!

261

Според последните информации, Harald K. е префрлен во KBC Sestre milosrdnice. Тој е во критична состојба и лекарите се борат за неговиот живот.

Австриецот Harald K., кој најчесто се занимавл со финансии, имал компании во Загреб, и во текот на кариерата работел во неколку големи компании како консултант и преговарач, своите три деца ги убил во текот на ноќта.

Полициската управа во Загреб објавила детали за злосторството што ја потресе Хрватска.

„Околу 2 часот во Центар, во Млини, врз основа на информациите за најавеното самоубиство добиено од граѓани поради објавите на социјалните мрежи, во станот бил пронајден 56-годишен маж кој бил во лоша здравствена состојба во моментот кога полицијата влегла во станот“, се вели во соопштението на полицијата.

“Три деца без знаци на живот беа пронајдени на местото на настанот. Пристигнувањето на брзата помош ја потврди насилната смрт на децата додека мажот беше пренесен во KBC Sestre milosrdnice, каде што е задржан на лекување. Истрагата е спроведена под раководство на заменик-обвинителот на Жупанискиот државен адвокат, а кривичната истрага е во тек“, се заклучува во соопштението.

Ги убил близнаци од 7 години и синот од четири години

Да потсетиме, Австриецот ги уби своите три деца – близзнаците брат и сестра на возраст од седум години и синот на возраст од четири години, а потоа се обидел да си го одземе животот.

Таткото на децата е искусен финансиски консултант со диплома од Donau-Universität Krems и е магистер по деловна администрација (МБА). Работел во некои од водечките австриски лизинг компании, но и на менаџерски позиции во Robert Bosch AG, Alcatel AG и други. Тој е од Виена и има своја консултантска компанија.

Според последните информации, Harald K. е префрлен во KBC Sestre milosrdnice. Тој е во критична состојба и лекарите се борат за неговиот живот, а во болница го чува полицијата.