Тајфунот Хаџибис во Јапонија веќе носи жртви | Видео

366

Повеќе од 15 милиони луѓе се подготвуваат да се евакуираат во Јапонија. Моќниот тајфун Хаџибис се приближува кон брегот на земјата, но земјата ја погоди и земјотрес од 5,7 степени по Рихтер, јавуваат странските медиуми.

Според рускиот портал Рози24, веќе има еден мртов и петмина повредени. Над половина милион домови се без струја. Железничките врски се затворени на национално ниво. Аеродромот во Токио ги откажа сите летови. Во главниот град, повеќето продавници, ресторани и аптеки, вклучувајќи ги и оние што работат цело време, не работат.

Во десет часот наутро, тајфунот се наоѓа на неколку стотици километри од Токио. Ветерот постепено се зголемува, но сепак изгледа како пороен дожд. Тајфун Хагибис е 19-ти оваа сезона и втор за помалку од еден месец, кој минувајќи низ областа на јапонската престолнина.

Според временските прогнози, ова е најсилниот тропски ураган во земјата во последните 60 години. Налетите на ветерот достигнуваат до 70 метри во секунда. Совети за евакуација се издадени поради зголемувањето на нивото на водата во реките Ама, Магома и Јошикава.