СЗО издаде шокантно предупредување за вакцините

576

СЗО верува дека нема да постигнеме колективен имунитет во 2021 година, и покрај вакцините.

И покрај фактот дека вакцинацијата против ковид-19 започна во голем број земји, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди во понеделникот дека имунитетот на населението нема да се постигне оваа година. Земјите ширум светот со нетрпение очекуваат вакцините конечно да се вратат во нормала во наредните месеци, но главниот научник на СЗО, Соумиа Сваминанатан предупреди дека ќе биде потребно време за производство и администрација на дози за да се запре ширењето на вирусот.

„Нема да постигнеме никакво ниво на имунитет на популацијата или имунитет на стада во 2021 година“, рече таа на виртуелен брифинг со новинарите од седиштето на СЗО во Женева, истакнувајќи ја потребата од продолжување на мерките како што се физичко дистанцирање, миење раце и носење маски за спречување на пандемијата.

Таа го поздрави „неверојатниот напредок“ на научниците кои успеале да сторат незамисливо – да развијат не една, туку неколку безбедни и ефективни вакцини против целосно нов вирус за помалку од една година. СЗО смета дека производството на вакцини мора да се зголеми

Но, нагласи таа, за тоа „треба време“.

– Потребно е време да се зголеми производството на дози, не само во милиони, туку овде станува збор за милијарди – истакна таа, повикувајќи ги луѓето да бидат малку повеќе трпеливи.

Сваминаната истакна дека на крајот „вакцината ќе дојде во сите земји“.

„Но, во меѓувреме, не смееме да заборавиме дека постојат мерки што функционираат“, рече таа.

Таа тврди дека е потребно да се продолжи со преземање на јавните здравствени и социјални мерки насочени кон запирање на преносот на вирусот барем до крајот на оваа година.