СТРАШНА НЕСРЕЌА ВО УКРАИНА | 22 мртви во пад на воен авион, двајца преживеани (ВИДЕО)

100

Воен авион АН-26 се урна недалеку од украинскиот град Чугуев во областа Харков. Најмалку 22 лица загинаа, двајца преживеаја, а по четири сè уште се трага.

Во авионот имало 28 лица – 7 члена на екипажот и 21 кадет.

Медиумите јавуваат дека во авионот имало питомци и можело да има 10 и еден инструктор, ако летале со авионот АН-26Сх.

Кадетите на Универзитетот во воздухопловството во Харков изведувале тренажен лет.

Командата на воздухопловните сили на Украина потврди дека несреќата се случила, наведувајќи дека има повредени, мртви и преживеани.

„Вечерва авион Ан-26 (б / н 76) на воздухопловните сили на Украина се сруши во регионот Харков. Авионот се сруши при слетувањето. Покрај екипажот, во авионот биле и кадетите на Универзитетот Харков во воздухопловството на Украина. „Има мртви и повредени“, се вели во соопштението.