Состојбата во Гостивар, Врапчиште, Маврово и Ростуше веќе е сериозна

417

Зголемувањето на бројките на новоинфицирани во гостиварскиот регион загрижува и потребно е да се спроведат активности за доследно почитување на мерките за заштита од корона вирусот.

Oва е една од оценките на кризниот штаб за општините Гостивар, Врапчиште, Маврово и Ростуше.

Ново откриените случаи се од различни населени места и нaселби, што според претседателот на кризниот штаб Арбен Таравари, олабавувањето на мерките и зголемената раздвиженост се ризици кои може да придонесат за зголемување на бројот на заразени.

– Состојбата во овие три општини веќе е сериозна. Сите претставници на институции кои членуваат во штабот апелираат до граѓаните за стриктно придржување на мерките за заштита и протоколите. Состојбата на државно ниво е надвор од контрола. За среќа во Гостивар, во однос на другите градови сме во подобра позиција иако бројката е сериозна. Загрижувачко е дека новозаболените се од различни региони и дека процентот на тестирани кои се позитивни е 15 до 20 отсто и со тоа влегуваме во „црвена фаза“, рече Таравари.

Во Гостиварската општа болница, капацитети за сместување на заболени се речиси пополнети. Во болницата има можност за сместување на 18 пациенти со ковид-19, а слободни кревети се четири. Управата се обратила до властите да им се обезбеди шатор за времена амбуланта и тријажа на сомнителни и заразени со коронавирусот.

Во последната статистика на здравствените власти се наведува дека се излечени 44 пациенти, а активни се 64, од кои во општина Гостивар 43, Врапчиште 20 и еден случај има во Маврово Ростуше. Во трите гостиварски општини досега има 117 заразени – Гостивар 71, Врапчиште 40, и Маврово Ростуше 6. Починати се девет лица.