Со помали риби и школки во исхраната може да се зголеми внесот на омега-3 масни киселини

451

The American Heart Foundation вели дека јадењето риба со висока содржина на омега-3 масни киселини двапати неделно може да доведе до подобро кардиоваскуларно здравје.

Додека повеќето луѓе ги сметаат туната и лососот како најздрави видови риби, оние со најмногу хранливи материи се всушност помалите риби.

Професорот по нутриционизам од Harvard, Christopher Golden, вели дека внесувањето помали риби и школки во исхраната може да помогне да се зголеми внесот на омега-3 масни киселини, но и цинк, железо и витамин Б12.

Друга предност на конзумирањето риба е тоа што ја јадеме целата риба, вклучително и кожата и коските, односно деловите богати со калциум и витамин Д.

„Малите риби се најдобриот извор на хранливи материи“, изјави Golden за CNBC.

Препорачува харинги, скуша, сардини, сардели, а што се однесува до школки, препорачува школки, остриги и раковини или школки Saint-Jacques – многу ценети во светот.

„Ако јадете помала риба, внесувате помалку жива. Многу помали риби и школки може да се најдат и конзервирани, што ги прави погодни за складирање и поевтини од свежата риба“, рече Golden.

Професорот истакна дека со сардини не можете да погрешите.

„Тоа е риба која е одличен извор на омега-3 масни киселини и е достапна за секого“, заклучил тој.