Силен земјотрес од 8,2 степени ја потресе Алјаска | Издадено предупредување за цунами | Видео

196

Разурнувачки земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди Алјаска во 8:15 часот наутро (22:15 часот по локално време), објави американскиот геолошки институт.

Епицентарот бил на длабочина од 35 километри, 165 километри северо-источно од Санд Поинт, каде живеат илјадници луѓе.

Центарот за предупредување од цунами Pacific Tsunami Warning Center издаде предупредување за пацифичките територии Гуам и Северните Маријански острови.

ЕМСЦ објави јачина од 8,2 степени со епицентар на длабочина од 10 километри, а по нивна примена, жителите на островот Кодијак, 400 километри од епицентарот, објавија дека работите се лулале во нивните домови.

Главниот земјотрес беше проследен со четири малку послаби, со јачина од 6,2, потоа 5,6, и 4,7 и 4,6.