Силен земјотрес од 7.0 степени го погоди Mexico City

84

Земјотресот предизвика одрони и свлечишта што ги претрупаа патиштата. Според сведоци, оштетил и згради во Акапулко.

Американскиот геолошки завод (USGS) објави дека земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала ја погодил, 17 километри североисточно од Акапулко, мексиканската држава Guerrero. Тоа предизвика тресење на зградите, а жителите истрчале по улиците.

Земјотресот предизвика одрони и свлечишта што ги затрупале патиштата. Според сведоците, наводно оштетил и згради во Acapulco.

Нема извештаи за поголема штета

Градоначалничка на Mexico CityClaudia Sheinbaum, изјавидека засега нема извештаи за голема штета во главниот град на државата.

Јачината на земјотресот прво била измерена со 7,4 степени, а USGS објави дека се работи за многу плиток земјотрес на 12,5 километри под површината на земјата, со што е зголемен ефектот на земјотресот.