СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ДАЛМАЦИЈА | Јачина од 4,6 степени: ‘Се слушаа грмотевици. Мислевме дека е гром.’

504

Епицентарот на земјотресот бил на 40 километри североисточно од Сплит, во областа близу Триj и Сињ.

Силен земјотрес од дури 4,6 степени ја стресе Далмација вечерва околу 21,57 часот, објави Сеизмолошката служба на Twitter.

Објавија дека епицентарот на земјотресот бил на границата со БиХ кај Бушко Езеро.

„Во 21 часот и 57 минути, сеизмолозите од Хрватската сеизмолошка служба забележале силен земјотрес со епицентар на границата со Република БиХ, во близина на Бучко Езеро, 20 километри источно од Сињ. Според претходните податоци, не е регистрирана материјална штета. Земјотресот е силно почувствуван во Хрватска во областа околу Сињ, Сплит, Макарска и нивната околина“, објави Сеизмолошката служба.