Силен супертајфун ја погоди Јапонија | Во поплавите и одроните многу повредени и загинати | Видео

129

Девет милиони Јапонци се повикани на евакуација, повеќе од 350.000 домови останаа без струја, а прогнозите велат дека обилните дождови ќе продолжат да паѓаат во следните 24 часа.

Едно од најголемите бури во последните децении ја погоди Јапонија во неделата, предизвикувајќи поплави и предизвикувајќи многу лизгање на земјиштето. Како резултат на тајфунот Нанмадол, кој прво го погоди јужниот остров Кјушу, најмалку две лица загинаа, а околу деведесет се повредени, јавува BBC.

Девет милиони луѓе беа повикани на евакуација, а повеќе од 350.000 домови останаа без струја. Прогнозите велат дека во следните 24 часа ќе врне пороен дожд.

Државната телевизија NHK објави дека еден човек загинал кога неговиот автомобил бил потопен во поплавата, а друг откако бил затрупан од лизгање на земјиштето. Уште едно лице се води како исчезнато.

Ветерот дува до 234 километри на час

Супертајфунот донесе удари до 234 километри на час, уништувајќи куќи и предизвикувајќи проблеми во сообраќајот. Тоа е еквивалентно на ураган од четврта или петта категорија. Во главниот град Токио врне силен дожд, а една од линиите на метрото е прекината поради поплави. Откажани се бројни линии за возови, авиони и траекти, а затворени се продавниците и фирмите. На снимката се гледаат згради со покриви отфрлени од ветрот и превртени билборди. Премиерот Фумио Кишида ја одложи посетата на Њујорк, каде што требаше да се обрати пред Генералното собрание на ОН, за да го следи влијанието на невремето.

Синоптичарите велат дека бурата ќе се сврти кон исток и ќе помине над главниот јапонски остров Хоншу, пред да се пресели на морето во среда.

Научниците предвидоа активна сезона на урагани оваа година, под влијание на природниот феномен познат како Ла Ниња. Потоплите температури на морската површина на Атлантикот и Карибите како резултат на климатските промени може да влијаат и на зачестеноста и интензитетот на ураганите, пишува BBC.