Шокантно откритие | До 2025 година секое второ дете ќе биде аутистично | Видео

1428

Но, глифосатот едноставно може да се измие од готовиот производ, нели?

Погрешно. Не само што, растенијата го апсорбираат глифосатот во секоја можна клетка, туку, исто така, можат да го комбинираат со други токсини, со цел експоненцијално да се зголеми токсичноста, што доведува до хормонални нарушувања, нарушен метаболизам, нарушена функција на црниот дроб, и нерамнотежа во микробиомот на цревата.

Затоа, Dr. Seneff ја нагласува важноста на детоксикацијата од глифосат, за што таа вели дека ќе помогне во отстранувањето на “заспаниот токсин” од организмот, за да се минимизира штетата која ја предизвикува. Додека глифосатот не биде целосно забранет во земјоделството, не постои начин тој целосно да се избегне, особено затоа што завршува во речиси сите видови на храна која не е сертифицирана како органска или се одгледува дома без хемиско прскање.

Кога глифосат се задржува во телото, ги спречува црвените крвни зрнца да одржуваат здраво ниво на витамин Ц, кој не само што е важен за имунолошкиот систем, туку и за крвните садови и здравјето на срцето. Глифосатот понатаму може да доведе до заболувања на замастен црн дроб, поради тоа што го попречува метаболизмот на фруктоза и синтезата на сулфатот.

Dr. Stephanie Seneff препорачува дека консумирање морска храна и органски јајца е, исто така, важно како и конзумирање многу пробиотички намирници како јогурт, кефир и комбуха и зеленчук богат со сулфор, како што се прокељ, брокула и карфиол.

Со земање додатоци кои содржат сулфур, како што се алфа-липоичната киселина и метилсулфонилметан или МСМ, исто така, ќе се придонесе во дополнувањето со минерали кои се изгубени во организмот, како резултат на изложеност на глисофат. Конзумирајте и многу зеленчук, лековити билки и зачини, вклучително и лук, магдонос, кромид, коријандер, босилек и глуварче, кои се моќни природни средства за детоксикација.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.

www.medicaldaily.com