Саудиска Арабија депонира пет милијарди долари во турската централна банка

98

Саудиска Арабија е подготвена да депонира пет милијарди долари во централната банка на Турција, што е голем поттик за напорите на претседателот Реџеп Тајип Ердоган да ја одржи стабилна лирата.

Кралството е во „завршна“ фаза од преговорите во врска со понудата за помош на Турција, изјави портпаролот на Министерството за финансии на Саудиска Арабија, потврдувајќи го претходниот извештај на новинската агенција Ројтерс.

И турското Министерство за финансии и финансии потврди дека двете земји наскоро ќе го склучат договорот, пишува Блумберг.

Овој договор, кој ќе биде потпишан наскоро, става крај на долгогодишното непријателство меѓу турската и саудиската влада. Тоа, исто така, претставува голема победа за Ердоган, кој претходно оваа година апелираше за финансиска помош за арапските земји. Неговиот шеф на финансии Нуредин Небати ги водел преговорите во кои тој обезбедил помош од кралството, како и од Катар и Обединетите Арапски Емирати.

Ердоган претходно изјави за медиумите дека резервите на Турција најверојатно ќе се зголемат на 130 милијарди долари, во однос на врвот од 117,5 милијарди долари во ноември.