САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА ЈА ПОГОДИЛЕ И АМЕРИКА | Бајден ѝ се обратиЛ на нацијата и призна се

1627

САД и Европа знаеле дека воведувањето санкции против Русија поради настаните во Украина нема да може да помине без последици за енергетскиот пазар, изјави американскиот претседател Џо Бајден.

– Русија е еден од најголемите производители на нафта во светот. Ги прекинавме испораките на руска нафта за САД и нашите партнери во Европа го направиле истото, знаејќи дека ќе се соочиме со поскапување на бензинот“, рече Бајден за време на специјалното обраќање до нацијата за невидениот пораст на цените на бензинот во земјата.

Според американскиот лидер, тие успеале да ги „затворат очите“ пред руската специјална операција во Украина во Вашингтон и со тоа да избегнат рекорден скок на цените на горивото.

– Сепак, мислам дека тоа би било погрешно. Така мислев тогаш, така мислам и сега“, рече Бајден.

Тој призна дека од почетокот на руската операција во Украина, цената на бензинот во САД се зголемува во просек за два долари, а во многу други земји – уште повеќе.

Бајден побара од Конгресот да го укине данокот на гориво на три месеци за да ги намали цените на бензините во земјата. Истовремено, тој ги повика националните рафинерии за нафта да го зголемат производството на бензин за да ги намалат рекордните цени на горивата на домашниот пазар.

Бајден најави и дека САД следната година ќе произведуваат рекордно количество нафта.

– Само овој месец САД произведуваа 12 милиони барели нафта дневно. Тоа е повеќе од просечниот показател во времето на мојот претходник. На пат сме да поставиме рекорд следната година – изјави американскиот лидер.

По почетокот на војната во Украина, Западот го засили притисокот со санкции врз Москва. Некои земји го замрзнале рускиот имот. ЕУ воведе шест пакети санкции, кои предвидуваат постепено воведување ембарго за увоз на јаглен и нафта од Русија. Кремљ ги окарактеризира активностите на Западот како економска војна како ниедна друга.