ПУТИН ЗА ПРВ ПАТ ЌЕ ЈА НАПУШТИ ЗЕМЈАТА ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА | Се подготвува нова воена стратегија – еве со кого ќе се сретне

672

Последното познато патување на Путин надвор од Русија беше посетата на Пекинг на почетокот на февруари.

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе ги посети Таџикистан и Туркменистан, поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Тоа ќе биде прво патување на рускиот лидер во странство откако нареди напад на руските сили врз Украина.

Дописникот од Кремљ за државната телевизија „Русија 1“ потврди дека Путин ќе ги посети Таџикистан и Туркменистан, а потоа ќе се сретне со индонезискиот претседател Јоко Видодо во Москва.

Зарубин објави дека Путин ќе се сретне во Душанбе, главниот град на Таџикистан, со претседателот Имамали Рахмон, близок руски сојузник и политичар кој најдолго владее со оваа поранешна советска држава.

Според него, рускиот претседател ќе присуствува на самитот на касписките држави со лидерите на Азербејџан, Казахстан, Иран и Туркменистан во Ашхабат, главниот град на Туркменистан.

Агенцијата РИА Новости ја пренесе изјавата на претседателката на Горниот дом на рускиот парламент Валентина Матвиенко дадена за белоруската државна телевизија дека Путин планира да го посети белорускиот град Гродно на 30 јуни и 1 јули на меѓународен форум со белорускиот претседател Александар Лукашенко. .

Последното познато патување на Путин надвор од Русија беше посетата на Пекинг на почетокот на февруари, каде што тој и кинескиот претседател Си Џинпинг потпишаа договор за „пријателство без ограничувања“, пред да присуствуваат на церемонијата на отворање на Зимските олимписки игри.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.