Приведени граѓани и функционери од Општина Будва | Видео

320

После употребата на сила на припадниците на САЈ и полицијата од Будва, уапсени се 20 функционери на Општината и граѓани, кои биле сослушани во зградата на Центарот за безбедност во Будва.

Ова го потврди адвокатот Дражен Медојевиќ, кој истакнал дека се чека решението на надлежното обвинителство, од кое зависи дали ќе бидат приведени или ослободени. Знаејќи за полициската практика за квалификуван граѓански отпор како „напад врз службени лица и омаловажување“, се стравува дека многумина би можеле да бидат приведени.

🆘 ПОЛИЦИЈО ИМАТЕ ЛИ ОБРАЗА: Хапшење функционера Општине Будва Мила Божовића и Николе Јовановића!

Gepostet von Demokratski front am Mittwoch, 17. Juni 2020

Утрово полицијата ги уапси градоначалникот на Општина Будва, Марко Царевиќ и претседателот на општинското собрание на Будва, Крсто Радовиќ, пред зградата на Општината.

Уапсен е и секретарот за инвестиции, Младен Микијељ. Српските медиуми откриваат дека и синот и братот на Марко Царевиќ се уапсени.

Пред зградата на полицијата во Будва, голем број граѓани се уште протестираат против апсењето на службениците од овој град.

Српските медиуми реагираат и на бруталните апсења, слични како на случаот со Џорџ Флојд, кога еден полициски службеник клечеше врз неговиот врат, по што го задуши.

🆘 ОВАКО СУ ХАПСИЛИ ФЛОЈДА У АМЕРИЦИ: СРАМНО хапшење функционера Општине Будва Младена Микијеља! Борци за људска права има ли вас?

Gepostet von Demokratski front am Mittwoch, 17. Juni 2020