Потврден првиот случај на коронавирус во Македонија

655

Се работи за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија. Кај останатите тестирани засега нема симптоми на КОВИД-19

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, дознаваме од владини извори.

Вкупно три лица биле тестирани за коронавирус на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип. Кај двете од нив резултатите се негативни, а третото било позитивно.

Се очекува министерот за здравство, Венко Филипче во 17 часот да ја информира јавноста подетално за случајот. Се работи за македонски државјани кои периодов допатувале од Италија, а на Инфективната клиника денеска се пријавиле сами.

Филипче најави дека во текот на денот ќе пристигне уште еден авион од Италија на скопскиот аеродром, а попладнево ќе биде донесена одлука дали ќе има изолација за сите патници од ризичните региони. Денеска почнува набавката на дезинфекциски средства за училиштата, како и дополнувањето на резервите на опрема што е заштитна опрема за медицинскиот персонал.

Повеќе за оваа тема на следниот линк:

Страв од КОРОНА-вирус | Што треба да знаете?