Починаа три лица позитивни на Ковид 19 во земјава

235

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 26 оздравени пациенти.

  • Скопје 1
  • Куманово 14
  • Прилеп 4
  • Тетово 3
  • Велес 4

Во изминатите 24 часа направени се 426 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на Ковид-19 и тоа во: Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-3, Тетово-6, Велес-5, Битола-1, Охрид-1.

Досега во земјата се направени вкупно 21436 тестирања на Ковид-19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 пациенти, пациент од Велес (58г) примен на 12 мај, пациент од Тетово (57г) лекуван на клиниката од 22 април и уште еден пациент од Тетово (78г) хоспитализиран на 11 мај.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1792, бројката на оздравени пациенти е 1293, на починати е 101, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 398.