По три недели пад, цените на нафтата пораснаа минатата недела

526

Цените на нафтата се зголемија минатата недела по три недели пад, бидејќи трговците оценуваат како ограничувањата на руската нафта и одлуката за производство на ОПЕК ќе влијаат на понудата и на цените на пазарот.

Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела се зголеми за 2,3 отсто, на 85,57 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 4,9 отсто, на 79,98 долари.

Раст со осцилации

По три недели пад, цената на нафтата порасна минатата недела, но значително флуктуираше.

Тие драстично паднаа во петокот, намалувајќи ги неделните добивки бидејќи трговците беа спротивставени на ризик пред неделниот состанок на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници за производната политика.

Како што се очекуваше, ОПЕК + во неделата ја потврди својата претходна одлука за намалување на производството за два милиони барели дневно.

„Закрепнувањето на цените го доведе барелот во Лондон блиску до 90 долари и може да го намали апетитот меѓу раководството (ОПЕК+) за дополнително намалување на производството за поддршка на цените“, рече во петокот Стивен Бренок од PVM.

Во текот на викендот, пак, властите на Европската унија се договорија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел.

утрово нафтата Брент се тргува по цена од 86,49 долари за барел, додека ВТИ се тргува за 80,85 долари за барел.