По Скопје, Тетово и Прилеп рекордери

208

Во последните 24 часа се направени 3399 тестирања, а регистрирани се 1342 нови случаи на ковид-19.

Според денешната статистика бројот на активни случаи се зголемува во следиве градови:

Скопје 28368, активни 10477
Прилеп 3231, активни 1031
Битола 2256, активни 942
Тетово 3963, активни 974

Куманово 3893, активни 886

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 65231, бројката на оздравени пациенти е 41656, на починати е 1847, а бројот на активни случаи изнесува 21728.