Песто Сицилиано

94

Одлично одговара со свежа паста …

Подготовка

 • 500 гр излупени свежи домати
 • 3 сушени домати
 • пињоли
 • маслиново масло
 • 1 рака ореви
 • малку чили во прав
 • пекорино сирење
 • пармезан

Подготовка

 • Свежите домати исечете ги на пола, отстранете им ги семките и исецкајте ги на коцки.
 • Во аван истолчете ги лукот и сушените домати во хомогена смеса.
 • Додадете ги свежите домати и оревите и повторно истолчете.
 • Зачинете со сол, бибер и чили во прав и додадете маслиново масло.
 • На крај додадете ги изренданите сирења и убаво измешајте.